Blog

Kariyer gelişiminde etkili iletişim becerilerinin faydaları 2

Kariyer gelişiminde etkili iletişim becerilerinin faydaları

İyi bir iletişim becerisi, iyi bir işi güvenceye almak, iş hayatında ilerlemek, iş görüşmesinde seçilebilmek, hatta gündelik yaşamda olmak zorundadır. Hepimizin bildiği gibi, iletişimin, bilginin bir kişiden diğerine, sözlü, yazılı, dijital veya hatta sözlü olmayan bir şekilde aktarılması olduğunu biliyoruz.

Etkili bir iletişim nedir?

Kariyer gelişiminde etkili iletişim becerilerinin faydaları

Neden bazı insanlar mükemmel iletişimciler ve diğerleri kendilerini ifade edemez. Bunun nedeni, iletişim sanatında mükemmel olmaları ve başkalarıyla iletişim kurmaya çalışırken yapmaları ve yapmamalarını bilmeleridir.

Burada etkili bir şekilde iletişim kurmada size yardımcı olacak bazı önemli noktalar var mı?
1.Listen

Eminim hepiniz dinlemenin etkili iletişim için en önemli becerilerden biri olduğunu kabul edersiniz. İletişim iki yönlü bir süreç olduğundan ve iletişim kurduğumuzda, zamanın bir kısmını da dinleyerek geçiriyoruz. Dinleme sadece duymak değil, başka birinin duyulup anlaşıldığını anlamasını sağlamaktır. Biriyle iletişim kurarken bu kişiye o yaşamın en önemli insanını yapar ve telefon görüşmeleri, metin mesajları vb.

2.Beden dili

Biriyle yüz yüze konuştuğunuzda, emin bir vücut diline sahip olmak gerçekten çok önemlidir. Ayrıca göz teması ve gözünüze gülümsemeyi korumak gerçekten önemlidir. Bu, başkalarının size güvenmesini ve sizinle bir bağ kurmasını sağlayacaktır.

3. Karmaşık ifadeler veya cümleler kullanmayın

Her zaman kısa ve basit tutmaya çalışın. Ayrıca spesifik olmaya çalışın ve her zaman çalılıkların etrafında dövmeyin. Sebebiniz anlaşıldığından ve sadece süslü kelimeler kullanarak akıllı görünmediğinden, iletişim kurduğunuz kişiyi anlamanızı kolaylaştırmaya çalışın.

4. Konuştuğunuz kişiye göre iletişim kurun

İş görüşmelerinde, sunumlarda, ofis toplantılarında veya müşterilerinde resmi olarak birisiyle konuşurken, kullandığınız kelimelerin seçimi çok özel olmalıdır. Resmi olarak e-posta yoluyla iletişim kurarken kısaltma, surat vb. Kullanmaktan kaçının. Arkadaşınızla sohbet ederken veya e-posta gönderirken resmi olmayan dil ve kısaltma kullanabilirsiniz.

5. Zamanlamanın önemini kavrar.

Bazı ifadeler belirli bir zamanda uygun olmayabilirken, diğer konuşmalarda kullanıldığında aynı ifadeler mutlak anlamda anlamlı olabilir. Yani, kelime seçimi, bulunduğunuz duruma göre olmalıdır.

Etkili iletişim kariyer gelişiminde size nasıl yardımcı olur?
1. Bir iş alma

İyi iletişim becerileri, görüşme turlarını temizlemenize ve rakiplerin önüne geçmenize yardımcı olabilir. Herhangi bir saygın organizasyona girmek için iyi iletişim becerileri gereklidir. Düşüncelerinizi sözlü olarak ve ayrıca bir işi karara bağlamak için yazılı iletişim yoluyla ifade edebilmeniz gerçekten önemlidir.

2. Promosyonlar almak ve işverenleri mutlu tutmak

Çalışanlarınızın gereksinimlerini karşılamak için bir işe girdikten sonra iletişim becerileri eşit derecede önemlidir. Sununuzda sunum yapmanız, müşterilerin gereksinimlerini anlamak ve ekip üyelerinizle ve üst düzey yöneticilerinizle iletişim kurmanız gerekeceği için, şirketinizde kariyerinizde ilerlemek istiyorsanız, düşüncelerinizi etkili bir şekilde sunabilmek gerçekten önemlidir.

3. İşiniz için daha fazla müşteri bulma

İşi tercih etmeyi düşünmüyorsanız, ancak kendi iş müşterileriniz, gereksinimlerini net bir şekilde anlayabilen ve ardından fikir, strateji ve ürün ya da hizmetler açısından onlarla iletişim kurabilen birini istemektedir. Eğer iletişimde iyi iseniz, müşterilerinizi rakiplerinize kıyasla daha yüksek bir şansa sahip olacaksınız.

4. Ekip üyeleri ile bağlantı kurma

Herhangi bir organizasyonun parçası olduğunuzda, diğer üyeler, işverenler ve yöneticileriniz ile bağlantı kurmak gerçekten önemlidir. Olumlu bağlantıların etkili bir şekilde iletişim kurma sanatını bilmedikçe ve bilmeyecek kadar zor olurdu. İyi iletişim becerileri, ekibinizdeki diğer kişilerin ilgisini ve etkileşimini özendirmenize yardımcı olacaktır.

5. Lider olmak

Lider sadece takım lideri olarak isim etiketine veya atanmasına sahip değil, takımı etkin bir şekilde yönetebilecek biri değildir. Büyük liderler hakkında araştırma yapacak olursanız, hepsinin en yaygın özelliği, düşüncelerini etkili bir şekilde iletme kabiliyetidir. Öyleyse, lider olmanın bir ligine katılmak istiyorsanız, etkili bir iletişim, sahip olması gereken bir anahtar özelliktir.

 

Kariyerinizi geliştirmedeki dil eksikleriniz için lütfen bizimle iletişime geçiniz. Birebir eğitimin lideri Özel kolay dil kursu garantili dil eğitimi ile sizlere kariyerinizde ilerleme sağlayacaktır.

    Bilgi& Ücretsiz Demo Talebi

    Bu gönderiyi paylaş