YDS Kursu

YDS Nedir?

[cresta-whatsapp-chat text=”Yardıma mı ihtiyacınız var? Bize sorun!” icon=”yes” position=”top” use=”number” number=””] 

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS), Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) tarafından İlkbahar ve Sonbahar dönemi olmak üzere yılda iki defa gerçekleştirilen bir sınavdır. Sınavın resmi olarak düzenleniş amacı, kamu personelinin yabancı dil bilgisi seviyesini tespit etmek olarak belirlenmiş olsa da, günümüzde yurt içinde neredeyse tüm alanlarda yabancı dil bilgisi seviyesinin temel ölçütü olarak kabul edilmektedir.

YDS Dil Seçenekleri Nelerdir?

YDS İlkbahar Dönemi için İngilizce, Almanca, Arapça, Bulgarca, Çince, Danimarkaca, Ermenice, Farsça, Fransızca, Gürcüce, Felemenkçe, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Korece, Lehçe, Macarca, Portekizce, Rumence, Rusça, Sırpça ve Ukraynaca dillerinde yapılmaktadır.

YDS Sonbahar Dönemi Sınavı ise sadece İngilizce, Fransızca, Rusça, Almanca ve Arapça dillerinde yapılmaktadır.

YDS’ye Kimler Başvurabilir?

YDS’ye dileyen herkes başvuru yapabilmektedir. Bununla birlikte özel olarak, ÖSYM tarafından KPSS Yabancı Dil Sınavı ve ÜDS sınavı kaldırıldığından, akademisyen olmak, lisansüstü eğitime devam etmek isteyenler ile KPSS’nin yabancı dil sınav puanına ihtiyaç duyan memur adayları da sınava katılmaktadır.

Nasıl Başvuru Yapılır?

Yabancı Dil Sınavına girmek isteyen adaylar başvuru tarihlerini takip ederek, ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi üzerinden online olarak kayıt yapabilmektedirler. Bu sistem üzerinden işlem yaparken, sorun yaşamanız halinde ilinizde bulunan ÖSYM Başvuru Merkezlerinden de sınav başvurularını gerçekleştirebilirsiniz. Başvuru merkezlerinden başvuru yolunu tercih ederseniz aday başvuru formunu önceden doldurmanızın, dönemsel olarak çok yoğun olabilen başvuru merkezlerinde işinizi oldukça kolaylaştıracağını belirtmeliyiz.

Sınav Başvuru Ücreti

YDS sınav ücreti 90 TL’dir. Bu başvuru ücreti online olarak odeme.osym.gov.tr adresinden kredi kartı ile ya da banka ATM’leri ve şubelerinden, elden ödenebilmektedir. Başvurunun tamamlanabilmesi için ödeme işleminin başvuru tarihleri içerisinde tamamlanması gerekmektedir. YDS Geç Başvuru ücreti güncel olarak OSYM.gov.tr

YDS Soru Dağılımı

YDS; İngilizce, Fransızca, Arapça, Rusça, İtalyanca, İspanyolca, Almanca, Yunanca, Bulgarca ve Farsça dillerinde 80 çoktan seçmeli sorudan oluşmaktadır. Diğer dillerde ise Türkçeye ve Türkçeden çeviri olacak şekilde sorulmaktadır.

Çoktan seçmeli sınavlarda 80 sorunun dağılımı ise şu şekildedir:

6 soru kelime bilgisi
10 soru dil bilgisi
10 soru cloze test
10 soru cümle tamamlama
6 soru çeviri
20 soru okuma parçası yorumlama
5 soru verilen diyaloglardaki boşlukları tamamlama
4 soru anlamca en yakın cümleyi bulma
4 soru paragraf tamamlama
5 soru anlam bütünlüğünü bozan cümle

YDS Sonuç Değerlendirmesi

Sınav, 100 tam puan üzerinden değerlendirilmektedir. Her sorunun puan değeri 1.25 olarak belirlenmiş olup, yanlış cevaplar doğru cevapları götürmemektedir. Buna göre;

90 – 100 puan A seviyesi
80 – 89 puan B seviyesi
70 – 79 puan C seviyesi
60 – 69 puan D seviyesi
50 – 59 puan E seviyesi
Olarak kabul edilmektedir.

YDS Geçerlilik Süresi

YDS açıklandığı tarihten itibaren 5 yıl süreyle geçerliliğini korumaktadır. Kamu kurumlarında çalışanlar için, dil tazminatlarının belirlenmesinde sınav tarihinden 5 yıl geçmesi durumunda aldıkları puan seviyeleri, bir alt seviyeye düşürülerek tazminatları ödenmeye devam etmektedir.

YDS Puanının Kullanıldığı Alanlar

YDS puanı, KPSS puan hesaplamalarında, kamu personelinin yabancı dil tazminatı almasında, lisansüstü eğitime devam etmek isteyenler için dil yeterliliği olarak ve akademisyenlikte yükselmek amacıyla kullanılmaktadır. Bununla birlikte, özel sektörde de yabancı dil yeterliliği için temel ölçüt olarak kabul edilmektedir.