Arapça Kursu

Arapça kursu

Arapça Seviye Testi İçin Tıklayınız

[cresta-whatsapp-chat text=”Yardıma mı ihtiyacınız var? Bize sorun!” icon=”yes” position=”top” use=”number” number=””]

Dünya üzerinde 60 ülkede konuşulan Arapça, Birleşmiş Milletlerce kabul edilen 6 resmi dilden birisidir. En çok konuşulan dil sıralamasında 5. olan standart Arapça, gramer yapısı olarak bazı zorlukları içerir. Dil bilgisi kuralları neredeyse matematiksel bir kurguya sahiptir ve konuşulan Arapça ile yazılı dil birbirinden tamamen farklıdır. Hatta standart Arapçayla yazılmış bir romanı okuyabilirsiniz ama bu yazı dilini kullanarak kahve siparişi vermezsiniz! Biraz fazla mı zor? Eğer gerçekten Arapça öğrenmek istiyorsanız bu tür zorluklara hazırlıklı olmanız gerekiyor.

Arapça dili

Arap alfabesi 28 harften oluşur ve yazı, sağdan sola doğru akar. Bu harfleri oluşturan temel şekil sayısı 17’didir. Harflerin tamamına yakını sessizdir ve Arapça yazılırken ünlüler kullanılmaz. Bu da okumayı zorlaştırabilir. Her harfin, bir kelimeye uyduğu yere bağlı olarak üç farklı şekli vardır. Bununla birlikte dini metinler ve şiirlerde “hareke” işareti de kullanılır. Ayrıca Arap harfleri, yazılışları, kelimenin başında, ortasında ve sonunda bulunmalarına göre kısmı değişiklikler gösterebilir. Dolayısıyla az önceki uyarıyı yine yapmamız gerekiyor: Alfabeyi öğrenmeniz biraz zaman alacak! (Hiçbir dili öğrenmek kolay değil!) Konuşma dili de ülkeden ülkeye hatta şehirden şehre farklılıklar gösterir. Bunların hepsi Arapça öğrenmeyi oldukça zorlaştırır. Fakat unutmayın ki Arapça kursu, gayret ve düzenli bir çalışma programı ile üstesinden gelemeyeceğiniz hiçbir dil yoktur. Yeter ki öğrenmeyi isteyin!

Günümüzde Arapça dilini öğrenmek isteyenlerin sayısı giderek artıyor. Yurtiçinde ya da yurtdışında Arapça kursu, köklü bir eğitim için tercih ediliyor. Peki, tüm zorluklarına rağmen insanlar neden Arapça öğrenmek istiyorlar? Şimdi bu sorunun cevabını birlikte inceleyelim.

Dünya çapında milyonlarca kişi ile iletişim kurun

Arapça dünya üzerinde en çok konuşulan dillerden biridir. Yaklaşık 422 milyon insan tarafından konuşulan Arapça, kesinlikle küresel bir dildir. Siz de Arapça öğrenerek pek çok insanla iletişim kurabilir, iş ya da mesleki kariyerinizde onlarca fırsat yakalayabilirsiniz.

Küreselleşmenin yükselişi ile Arapça, iş piyasasında giderek daha popüler ve etkili bir dil haline geliyor. Arapça bilmek özel sektör, devlet, özel ya da kamu kuruluşu, eğitim ve ötesindeki çalışma alanlarının kapılarını aralıyor. Bununla birlikte yurtdışında burslu okumak için de birçok imkân sunuyor. Temel eğitimin ardından yurtdışında üniversitede eğitiminize devam edebilir, Arapçanızı geliştirmenin yanı sıra ilgi duyduğunuz diğer alanlarda da okuyabilirsiniz.

Dil öğrenmeyi kolaylaştıran bir faktör: Yemek kültürü

Birçok nedenin yanı sıra, Arap yemekleri dünyanın en lezzetli menüleri arasında yer alıyor. Araplar yüzyıllar boyunca sahip oldukları sıcak ve cömert misafirperverliklerini günümüzde de sürdürüyor.  Bu kültürle yeni tanışanların birçoğu ilginç yemek tariflerini kendi evlerine ve mutfaklarına dahi taşıyorlar. Eğer yeni bir dil öğrenmek istiyorsanız, işte size harika bir fırsat daha: Mutfak ve yemek kültürü! İlk pratiklerinize Arapça yemek isimlerini öğrenerek başlayabilirsiniz. İkinci etapta, çok daha kolay ve günlük dilin kullanıldığı yemek tarifleri ki, bu tür bilgiler için İnternet en iyi kaynaklardan biridir, daha verimli bir Arapça pratiği yapmanızı sağlayacaktır. Arap yemekleri, çoğu insanın aşina olduğu gibi sadece humus ya da falafel değildir. Konumuz her ne kadar yemek olmasa da yaşam kültürünün bir parçası olan mutfak, dil öğreniminde de oldukça etkili bir faktördür. Böylece bir yandan dünyanın en ilginç mutfaklarından birini öğrenirken diğer yandan ilk Arapça cümlelerinizi de kurmaya başlayacaksınız. Belki Arapça kursu için harika bir ev ödevi hazırlayabilir ve öğrendiğiniz bu yeni kültürü sınıf arkadaşlarınıza da anlatabilirsiniz.

Arapçaya meydan okuyun!

Ana dili Arapça olanlar bu dilin bir tür meydan okuma olduğunu bilirler. Zor bir dil olmasına karşın, çevrenizde bu dili konuşanlar size her zaman katkı sağlarlar. Arapça bir kelime söyleyin; kafeteryadaki garson, taksideki şoför, sınıftaki öğretmen ya da diğerleri, bu girişiminize destek olacak ve sizi daha fazla konuşmaya teşvik edecektir. Hatta “Arapçanız benimkinden çok daha iyi!” cümlesini dahi duyabilirsiniz. Bu da, Arapça kursu süresince harcadığınız emek ve zamanın boşa gitmediğinin keyifli bir kanıtıdır.

Seyahat için Arapça öğrenin

Orta Doğu’nun gizemli dünyası ve kültürleri ilginizi çekiyorsa, Arapça bu coğrafyaya yapacağınız bir seyahatte çok daha keyifli zaman geçirmenize yardımcı olacaktır. Belki tamamını olmasa da en azından daha güvenli bölgeleri gezebilirsiniz. Fas’taki Sahara’yı ziyaret edebilir ya da Mısır’daki piramitleri yakından görme şansını elde edebilirsiniz. Dünyanın yedi harikasından biri olan Ürdün’deki Petra’yı veya Dubai’deki devasa Burj Khalifa’nın manzarasını izleyebilirsiniz. Bu tür popüler yer ve binaların yanı sıra pazarlarda gezmek, güzel vahalara gitmek, hatta kutsal dini mekânları ziyaret etmek Arapça öğrenenler için birçok seyahat fırsatından sadece birkaçıdır.

Arapça kursu

Klasik bir öğrenme biçimi olarak Arapça kursu, sizin ilgi alanlarınıza ve hedeflerinize göre, ilerlemenize yardımcı olacaktır. Eğer gerçekten Arapça öğrenmek istiyorsanız, geleneksel öğrenme biçimlerini deneyerek başlayabilirsiniz. Böylece iyi bir eğitmen, sınıf arkadaşlarınız ve günlük ödevleriniz olacak.

Arapça kursu, başlangıç, orta ve ileri seviyede olan her öğrenci için farklı öğrenme biçimleriyle başarılı bir eğitim süreci sunmaktadır. Danışman öğretmenlerimiz eşliğinde yapılacak seviye tespit sınavı, daha iyi bir başlangıç için size yön verecektir. Türk ve yabancı öğretmenlerle eş zamanlı sürdürülen eğitimler, istenildiği ya da danışman tarafından gerek görüldüğü takdirde, ek derslerle desteklenmektedir. Arapça kursu eğitim programı, hangi yaştan olursa olsun öğrencilerin eğitim, hedef, istek ve amaçlarına göre planlanmakta, böylece düzenli bir çalışma sistemiyle başarılı bir dönem geçirilmesi amaçlanmaktadır. Sunulan ders saatleri okuma, dinleme, konuşma ve diğer çeşitli aktivitelerle desteklenir. Alanında uzman, formasyon sahibi akademik eğitim kadrosu ile Arapça kursu sizin de gelecek hayallerinizi gerçekleştirmenizi sağlayacak.

Arapça Seviyeleri

Arapça A1 Seviyesi

Bu kurs öğrencilere; basit düzeyde ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına Arapçada bilinen günlük ifadeleri dinleme, okuma, yazma, konuşma ve iletişim kurma bilgi ve becerisini kazandırmayı hedeflemektedir.

Günlük hayatta iletişim, aile ilişkileri ve çevre, alışkanlıklar ve tercihler, yiyecekler ve içecekler, geleceği planlama, geçmişi anlatma gibi konularda dinleme, okuma, konuşma ve yazma.

 Arapça dil öğreniminin başlangıç seviyesini oluşturan program, güncel Arapçanın öğrenimi için bir temel niteliği taşımaktadır.

Toplam 140 saat

Arapça Seviye A2 

Bu kursu alanlarda günlük ifadeleri Arapçada dinleme, okuma, yazma, konuşma ve iletişim kurma bilgi ve becerisini kazandırmayı hedeflemektedir. Programa katılacak öğrencilerde, Arapça Seviye A-1 programından sertifika alma şartı aranmaktadır.

Hayat ve olaylar, deneyimler, giyim ve moda, sağlık ve beslenme, doğa çevre ve kurallar, bilim sanat ve teknoloji ile ilgili konularda dinleme, okuma, konuşma ve yazma.

Arapçada gündelik konuşma dilinde temel ihtiyaçlarını gidermeye imkan sağlayan programı tamamlayan öğrenciler, edindikleri birikimi iş hayatında avantaja dönüştürebilirler.

Toplam 160 Saat

Arapça Seviye B2 

Bu kurs ileri seviyede Arapça öğrenimi yapılan bu programda, bireyler Arapçada somut ve soyut konulara yönelik karmaşık metinlerin temel içeriği ile kendi uzmanlık alanında yapılan tartışmaları anlayabilir. Anadili Arapça olan kişilerle akıcı bir şekilde konuşabilir. Kapsamlı bir konuya ilişkin görüşlerini açık ve ayrıntılı bir şekilde ifade edebilir. Güncel bir konuyla ilgili görüş bildirebilir ve çeşitli olasılıkların olumlu ve olumsuz yönlerini gösterebilir.

Diyalog yazma, güncel olaylar, radyo ve televizyon dinleme, kişisel ilgi alanları, deneyimler, gelecek zamanda süreklilik, geçmiş zaman aktiviteleri gibi konularda dinleme, okuma, konuşma ve yazma.

Yabancı diller alanı altında kazandırılan yeterlikler, bir meslek kazandırmaya yönelik değildir.

Toplam 120 Saat

Arapça Seviye C1 

Bu kursu alanlar C1 Arapça seviyesi, Arapça eğitiminde beşinci seviyedir. Bu seviye, günlük konuşma dilinde “İleri seviye” olarak adlandırılabilir. Öğrenciler bu seviyede hiçbir ön hazırlık olmadan, hemen hemen her ortamda, çok çeşitli konularda, yüksek seviye doğrulukla ve bağımsız olarak konuşabilir. Kendi alanlarında akademik sınavlara hazır hale gelmiş olurlar ve akademik çalışmalar yaparken yabancı dilde yazılmış kaynaklar üzerinde çalışabilirler.

Farklı kültürler, tarih, edebiyat, bilim-teknoloji ve sosyal-güncel konularda dinleme, okuma, konuşma ve yazma.

Secured By miniOrange