Rusça Kursu

Rusça Kursu- Rusça Özel Ders

[cresta-whatsapp-chat text=”Yardıma mı ihtiyacınız var? Bize sorun!” icon=”yes” position=”top” use=”number” number=””] 

Kökeni Slav dillerine uzanan Rusçada, eski dilden aktarılan pek çok sözcük kullanılmaya devam ediyor. Bu dil ile ilgilenenler, Rusçada Kiril Alfabesinin kullanıldığı da bilirler. Peki bu alfabenin tarihçesini biliyor musunuz? Birkaç cümle ile söz edecek olursak, Kiril adıyla tanınan Bulgar eğitimci Konstantin ve Metodius kardeşler Slavlar için Glagol Alfabesini ürettiler. Fakat bu alfabe Slav dili için kullanışsızdı. Bu nedenle yeni Kiril Alfabesini oluşturdular. Günümüz Rus stilindeki Kiril Alfabesinde 33 harf vardır. Rusçada vurgu çok önemlidir ancak sözcüklerde vurgunun belli bir yeri yoktur. Bu nedenle Rusça kursu ya da diğer eğitimlerinizde sözcükleri öğrenirken vurguyu ve telaffuzu -kelimelerin okunuşu vurgunun bulunduğu yere bağlı olarak değişebilir- doğru öğrenmeniz gerekir.  Dünya üzerinde en çok konuşulan yedinci dil olan Rusça, aynı zamanda Birleşmiş Milletlerin resmi dillerinden biridir. Yüzyıllar içerisinde Latince, Lehçe, İngilizce, Fransızca, Almanca ve Hollandaca gibi dillerden etkilenen Rusçayı öğrenmek düşündüğünüz kadar zor değil! Ve elbette Rusça öğrenmek için pek çok seçenek var. Yine de temel dil eğitimi için Rusça kursu vazgeçilmezliğini koruyor. Eğer Rusça öğrenmeye karar verdiyseniz bir yerlerden başlamak zorundasınız, değil mi?

Rusça öğrenmek için pek çok nedeniniz var

Yeni bir dil öğrenmeye karar verdiğinizde elbette bazı zorluklarla karşılaşırsınız. Karşınızda, belki iş ortamında ya da akademik çevrede birçok kez duyduğunuz ama anlamakta zorlandığınız kelimeler vardır. Üstelik sözcükleri bir araya getirip, herhangi bir diyalog kurabilmek için öğrenmeniz gereken gramer kuralları, not defterinizden size el sallamaktadır. Neyse ki, Rusça öğrenmek o kadar da zor değil! Eğlenceli olduğu dahi söylenebilir ki bu dili öğrenmek için pek çok yol var. Bunlardan biri de az önce söylediğimiz gibi Rusça kursudur. Fakat Rusça kursu ile ilgili paragrafımıza geçmeden önce “Neden Rusça öğrenmelisiniz?” sorusuna kısaca cevap verelim.

Rusça ya da başka bir dil öğrenmeye karar verdiyseniz eğer zamanınızı çok iyi kullanmak zorundasınız çünkü yeni bir iletişim yolu öğreniyorsunuz, yeni bir kültür öğreniyorsunuz, farklı insanlarla tanışma olasılığınız var ve kişisel gelişimizi büyük oranda artırıyorsunuz. Bununla birlikte Rusça öğrenmek için birkaç mükemmel neden daha var.

Dış politika ya da ulusal güvenlik alanlarında herhangi bir birim ilginizi çekiyor mu? Rusya’nın dünya politikasındaki etkisi tartışılmaz ve eğer böyle bir çalışma alanı içerisinde bulunmak istiyorsanız, Rusça öğrenmelisiniz.

Yukarıdakine göre bir parça daha ilginizi çekecek bir konular, bilim ve teknoloji olabilir mi? Özellikle de henüz eğitim ya da kariyerinizin başındaysanız. Astronot olmak kolay olmasa da, hedefinizi bu yöne çevirebilirsiniz. Böyle bir yolda kim bilir neler, neler öğrenirsiniz. Bilimsel dergileri okumak ve takip etmek için de İngilizcenin yanı sıra bir dile daha mı ihtiyacınız var? Rusça mı? Evet, kesinlikle! Uzaya seyahat, kulağa oldukça hoş geliyor. Rusça öğrenin ve uluslar arası uzay istasyonunu ziyaret edin! (Tabii ki herkesi içeri almıyorlar ama akademik olarak bir yolunu bulmanız mümkün olamaz mı?)

Ya da, devlet dairesinde uluslararası ilişkiler bölümünde çalışmak istersiniz. Sizin de bildiğiniz gibi bu bölüm kesinlikle birkaç dil bilmenizi gerektiriyor ve eğer Rusça biliyorsanız, sizi işi almaları çok yüksek bir olasılık olacaktır.

Ve tabii, Dostoyevski, Tolstoy, Bulgakov, Akhmatova, Puşkin’i veya Esenin’i orijinal dilinde okumanın tadına varmak için yapabileceğiniz tek bir şey var: Rusça öğrenmek!  Bununla birlikte Rusya’ya seyahat etmek ve dünyanın ne ünlü balelerini izlemek, bu dili öğrenmek için harcadığınız bütün zamana değecektir. Dünyanın birçok yerinde, iyi kötü İngilizce konuşan birilerini bulmak oldukça kolaydır, ancak bu Rusya için her zaman geçerli değildir Eğer Rusya’yı gezmek istiyorsanız, gerçekten Rusça öğrenmeniz gerekiyor!

Rusça öğrenmek ne kadar zor ya da zor mu?

Pek çok insan Rusça öğrenmenin zor olduğunu düşünür. Ama ne kadar zor? Yeni bir dili öğrenmenin zorluğu, zaten bildiğiniz diğer dillere göre değişir. Örneğin İspanyolca konuşuyorsanız Fransızca öğrenmek sizin için kolay olabilir. Eğer Çince konuşabiliyorsanız, Fransızca pek de kolay olmayacaktır ama bu kez de Japonca öğrenmek kolaylaşacaktır. Aynı şekilde Rusça, konuştuğunuz dile ve bildiğiniz ya da öğrendiğiniz diğer dillere bağlı olarak daha kolay ya da daha zor olabilir.

Aslında işi zorlaştıran biraz da yukarıda söz ettiğimiz gibi Kiril Alfabesi’dir. Yunanca biliyorsanız, bu işaretleri tanımak o kadar zor olmayacaktır, ancak aynı zamanda bu harfleri temsil eden yeni seslere de alışmanız gerekiyor. Yine de endişelenmeyin! Alfabeyi ve bazı temel telaffuz kurallarını öğrendikten sonra, hemen, hemen her kelimeyi telaffuz edebilirsiniz. Kolay bazı şeyler de var tabii… Örneğin Rusça “present, past ve future” olmak üzere üç zaman söylemine sahiptir.

 

Rusça kursu

Klasik bir öğrenme biçimi olarak Rusça kursu, sizin ilgi alanlarınıza ve hedeflerinize göre, ilerlemenize yardımcı olacaktır. Eğer gerçekten Rusça öğrenmek istiyorsanız, geleneksel öğrenme biçimlerini deneyerek başlayabilirsiniz. Böylece iyi bir eğitmen, sınıf arkadaşlarınız ve günlük ödevleriniz olacak.

Rusça kursu, başlangıç, orta ve ileri seviyede olan her öğrenci için farklı öğrenme biçimleriyle başarılı bir eğitim süreci sunmaktadır. Danışman öğretmenlerimiz eşliğinde yapılacak seviye tespit sınavı, daha iyi bir başlangıç için size yön verecektir. Türk ve yabancı öğretmenlerle eş zamanlı sürdürülen eğitimler, istenildiği ya da danışman tarafından gerek görüldüğü takdirde, ek derslerle desteklenmektedir. Rusça kursu eğitim programı, hangi yaştan olursa olsun öğrencilerin eğitim, hedef, istek ve amaçlarına göre planlanmakta, böylece düzenli bir çalışma sistemiyle başarılı bir dönem geçirilmesi amaçlanmaktadır. Sunulan ders saatleri okuma, dinleme, konuşma ve diğer çeşitli aktivitelerle desteklenir. Alanında uzman, formasyon sahibi akademik eğitim kadrosu ile Rusça kursu sizin de gelecek hayallerinizi gerçekleştirmenizi sağlayacak.

Rusça Seviyleri Nedir?

Rusça A1 Seviyesi

Bu kurs öğrencilere, konuştuğu kişilerle basit düzeyde ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına Rusçada bilinen günlük ifadeleri dinleme, okuma, yazma, konuşma ve iletişim kurma bilgi ve becerisini kazandırmayı hedeflemektedir.

Günlük hayatta iletişim, aile ilişkileri ve çevre, alışkanlıklar ve tercihler, yiyecekler ve içecekler, geleceği planlama, geçmişi anlatma gibi konularda dinleme, okuma, konuşma ve yazma.

Toplam 136 Saat

Rusça A2 Seviyesi

Bu kurs öğrencilere, konuştuğu kişilerle günlük hayat, yaşanan deneyimler, sağlık ve beslenme, doğa, çevre ve kurallar, bilim, sanat ve teknoloji adına bilinen günlük ifadeleri Rusça dinleme, okuma, yazma, konuşma ve iletişim kurma bilgi ve becerisi kazandırır. Programa katılacak öğrencilerde, Rusça A1 Seviye eğitiminden sertifika alma şartı aranmaktadır.

Hayat ve olaylar, deneyimler, giyim ve moda, sağlık ve beslenme, doğa, çevre ve kurallar, bilim sanat ve teknoloji ile ilgili konularda dinleme, okuma, konuşma ve yazma.

Toplam Saat 160

Rusça B1 Seviyesi

Kursa katılan öğrenciler; sosyal ortamlarda karşılaşılması muhtemel diyalogları daha iyi algılayabilecek, becerileri (okuma, yazma, konuşma, dinleme, kelime ve gramer) etkin bir şekilde kullanabilecek, telaffuz yeteneğini kazanabilecek, güncel olaylar ile ilgili radyo ve televizyon programlarını anlayabilecektir. Öğrenciler ayrıca günlük dilde sık kullanılan sözcükleri içeren metinleri anlayabilecek, dilin konuşulduğu ülkede seyahat ederken ortaya çıkabilecek bir çok durumla başa çıkabilecek, yaşadığı deneyimleri ve izlenimleri metne dönüştürebilecektir.

Yazma, güncel olaylar, radyo ve televizyon dinleme, kişisel ilgi alanları, deneyimler, gelecek zamanda süreklilik, geçmiş zaman aktiviteleri gibi konularda dinleme, okuma, konuşma ve yazma.

Toplam Saat 120