Japonca Kursu

Japonca Kursu – Japonca Özel Ders

[cresta-whatsapp-chat text=”Yardıma mı ihtiyacınız var? Bize sorun!” icon=”yes” position=”top” use=”number” number=””] 

Kaynaklara göre ilk Japon lehçeleri 5 bin yıl önce Korece’den türetilmiştir. Bir başka varsayıma göre ise Japonca ilk dönemde sadece bir konuşma diliydi. Beşinci yüzyılın sonunda Çin’deki Kanji adı verilen harflerden oluşan yazı sistemi alınmış ve Japoncaya uyarlanmıştır. Dünya üzerindeki dillerin gelişimi insanlık tarihi kadar eskidir. Japonya’da 128 milyonun üzerinde insanın konuştuğu Japoncada, bu tarihsel süreçten payına düşeni alıyor. Peki, siz bu eski fakat milyonlarca kişi tarafından konuşulan dili öğrenmeyi hiç düşündünüz mü? Japonca sadece bir dil değil, kültürel bir açılımdır ve size, dilin ötesinde onlarca katkı sağlayacak kadar güçlü bir entelektüel bilgi birikimi ve köke sahiptir. Eğer Japonca kursu ile bir başlangıç yapmayı planlıyorsanız aşağıdaki bilgiler mutlaka ilginizi çekecektir.

Japonya’yı düşündüğünüzde aklınıza neler gelir?

Anime, manga, samuray ya da Ninja? Geyşa, karate, suşi, teriyaki veya game shows?

Muhtemelen bunlardan çok daha fazlası! Japonca öğrenmenin pek çok faydası olduğu kesin özellikle küresel genişleme hızla sürerken. Şimdi bu faydaları birlikte inceleyelim:

İnternette en sık karşılaşılan soru ya da yorumlardan biri de Japonya hakkındadır.  Genel olarak ““Japonya neden bu kadar garip?” başlığı altında toplanan benzeri sorular, geçmişi binlerce yıl öncesine uzanan ülke hakkında pek de bilgiye sahip değildir. Aslında bir parça haklı olduklarını da söylersek, yanılmış olmayız! Bunun nedeni Japon halkının korkutucu alt kültürlerle temsil edilmesi ve belki de o ilginç geleneksel kıyafetler ve yaşam kültürlerindeki mistik kurallar! Japon toplumunun hiyerarşik doğası dillerine dahi yansımıştır.  Sonuç olarak asırlık bir bilgeliği ve kültürü anlayabilmek için, önce dili anlamak zorundasınız. Ve eğer onların dilini anlarsanız Japonların tarihine ve yaşam kültürlerine dâhil olabilirsiniz.

 “İmkânsız” dillerden biriyle mücadele etmek

Hepimiz olmasa da birçoğumuz bu cümleyi duyduk. Peki, doğru olup olmadığını biliyor muyuz? İtiraf etmeliyiz ki, hayır! Bu tür söylentilere inanmak yerine Japonca kursu bize çok daha doğru bilgileri sunacaktır. Yine de konu hakkında birkaç cümle yazmakta fayda var. Japoncada size göre korkutucu olan nedir? Yazı karakterleri mi? Belki de ama öğrenmek de böyle bir şeydir ve bu otantik resim karakterlerini öğrenmek size dünyanın en zengin kültürlerinden birisinin kapısını ardına kadar açacaktır. Bununla birlikte Japonca öğrenirken hem şanslı hem de şansız olduğunu söyleyebiliriz. Önce köyü haber: Çinceden farklı olarak, Japon Kanji karakterleri başlı başına sadece bir fonetik telaffuzu içermiyor. Bu yüzden Japonca kursunda biraz zaman geçirmeniz gerekecek. Ancak iyi haber, fonetik seslerin, İngilizcedeki sesler aralığına göre daha az olduğu ve tonda da değişiklik olmaması. Japoncanın ses envanteri diğer dillere göre küçüktür ve sözcüksel olarak tonlamalı bir vurgu sistemi vardır.  Bununla birlikte, öğrenme süreci boyunca, farklı bir dil öğrenmenin getirdiği takdire şayan disiplin ve sebat miktarını da dikkate almaya değer. İlk etapta pes edecek çok insan var. Zorlukla karşılaştığınızda ya da istediğiniz sonuçları alamadığınızda yapmanız gereken pes etmek değil, çalışmaya devam etmektir. Dünyanın en eski dillerinden birini öğrendiğinizi unutmayın!

Artık bir anahtarınız var! Öyleyse kendinize bir kariyer yaratın!

Japonca kursu ile bir başlangıç yaptınız, bu harika! Bir süre sonra muhtemelen uluslararası bir şirkette iyi bir kariyer sahibi olacaksınız. Bu sizin kendiniz için yarattığınız bir fırsat! Eğer temel bir eğitim almasaydınız belki yine şirkette bir iş bulabilirdiniz ancak o zaman, işletme düzeyinde bazı Japonca cümleleri Google’la çevirmek zorunda kalacaktınız. Google acil durumlarda harika bir can simidi olsa da, herhangi bir iş çevirisinde genellikle komik ya da anlamsız cümlelerle karşılaşmanız mümkündür.  Dolayısıyla ilk adım Google değil, Japonca kursu olmalıdır.

Bazı şeyleri kendi dilinde ifade etmek çok daha iyidir

Tanımlanması zor olan duyguları ifade etmenin eğlenceli yolları için Japonların duygusal “onomatopoeia”nın mucizelerine göz gezdirebilirsiniz. Bu ilginç kelime, yansıma ya da yansıma ses, doğadaki seslerin bir nesne, olay veya durum ile bağdaşlaştırılmasını açıklıyor. Sesleri tasvir etmeye yarayarak bir söz sanatı olarak düzyazı, karikatür ve şiirlerde kullanılıyor. Eğer hüsrana uğramış durumdaysanız ve bu belirsizliği nasıl tarif edeceğinizi bilmiyorsanız Japonca も や も や işaretlerini kullanabilirsiniz. (Bitti!) Diğer ifadeleri öğrenmek ise yine sizin elinizde!

Japonca kursu

Klasik bir öğrenme biçimi olarak Japonca kursu, sizin ilgi alanlarınıza ve hedeflerinize göre, ilerlemenize yardımcı olacaktır. Eğer gerçekten Japonca öğrenmek istiyorsanız, geleneksel öğrenme biçimlerini deneyerek başlayabilirsiniz. Böylece iyi bir eğitmen, sınıf arkadaşlarınız ve günlük ödevleriniz olacak.

Japonca kursu, başlangıç, orta ve ileri seviyede olan her öğrenci için farklı öğrenme biçimleriyle başarılı bir eğitim süreci sunmaktadır. Danışman öğretmenlerimiz eşliğinde yapılacak seviye tespit sınavı, daha iyi bir başlangıç için size yön verecektir. Türk ve yabancı öğretmenlerle eş zamanlı sürdürülen eğitimler, istenildiği ya da danışman tarafından gerek görüldüğü takdirde, ek derslerle desteklenmektedir. Japonca kursu eğitim programı, hangi yaştan olursa olsun öğrencilerin eğitim, hedef, istek ve amaçlarına göre planlanmakta, böylece düzenli bir çalışma sistemiyle başarılı bir dönem geçirilmesi amaçlanmaktadır. Sunulan ders saatleri okuma, dinleme, konuşma ve diğer çeşitli aktivitelerle desteklenir. Alanında uzman, formasyon sahibi akademik eğitim kadrosu ile Japonca kursu sizin de gelecek hayallerinizi gerçekleştirmenizi sağlayacak.

Japonca Seviyeleri Nedir?

Japonca Seviye A1

Bu kursu alan öğrencilere, konuştuğu kişilerle basit düzeyde ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına Japoncada bilinen günlük ifadeleri dinleme, okuma, yazma, konuşma ve iletişim kurma bilgi ve becerisini kazandırmayı hedeflemektedir.

Günlük hayatta iletişim, aile ilişkileri ve çevre, alışkanlıklar ve tercihler, yiyecekler ve içecekler, geleceği planlama, geçmişi anlatma gibi konularda dinleme, okuma, konuşma ve yazma

Toplam 136 Saat

Japonca Seviye A2

Kursu alan öğrencilere, günlük hayat, yaşanan deneyimler, sağlık ve beslenme, doğa, çevre ve kurallar, bilim, sanat ve teknoloji ile ilgili konularda Japoncadaki günlük ifadeleri dinleme, okuma, yazma, konuşma ve iletişim kurma bilgi ve becerisini kazandırmayı hedeflemektedir. Japonca A1 Seviye sertifikası gerekmektedir.

Hayat ve olaylar, deneyimler, giyim ve moda, sağlık ve beslenme, doğa, çevre ve kurallar, bilim, sanat ve teknoloji gibi konularda temel düzeyde okuma, yazma, dinleme ve konuşma.

Toplam 160 Saat

Japonca Seviye B1

Bu kursu alan öğrenciler; sosyal ortamlarda karşılaşılması muhtemel diyalogları daha iyi algılayabilecek, becerileri (okuma, yazma, konuşma, dinleme, kelime ve gramer) etkin bir şekilde kullanabilecek, telaffuz yeteneğini kazanabilecek, güncel olaylar ile ilgili radyo ve televizyon programlarını anlayabilecektir. Öğrenciler ayrıca günlük dilde sık kullanılan sözcükleri içeren metinleri anlayabilecek, dilin konuşulduğu ülkede seyahat ederken ortaya çıkabilecek bir çok durumla başa çıkabilecek, yaşadığı deneyimleri ve izlenimleri metne dönüştürebilecektir.

Yazma, güncel olaylar, radyo ve televizyon dinleme, kişisel ilgi alanları, deneyimler, gelecek zamanda süreklilik, geçmiş zaman aktiviteleri gibi konularda dinleme, okuma, konuşma ve yazma.

Toplam Saat 120

Japonca Seviye B2

Japonca Yeterlilik Sınavı (JLPT) N5 seviyesini almış ve N4 seviyesine hazırlanan öğrencilere yöneliktir. Bu seviyeyi alan öğrenciler güncel bir soruyla ilgili  görüşlerini bildirebilir ve kanji alfabesiyle yazılmış 200-250 kadar kelimeyi okuyup yazabilir.

Yazma, güncel olaylar, radyo ve televizyon dinleme, kişisel ilgi alanları, deneyimler, gelecek zamanda süreklilik, geçmiş zaman aktiviteleri gibi konularda dinleme, okuma, konuşma ve yazma.

Toplam Saat  120