Blog

İngilizce Kelime Ezberleme  2

İngilizce Kelime Ezberleme 

{title}

İngilizce Kelime Ezberleme İngilizce öğrenmek istiyorsanız mutlaka İngilizce sözcük sayınızı arttırmanız gerekir. Bunun için sistematik bir şekilde ezber çalışması yapmalısınız. Günlük ortalama en az 5-10 arası kelime ezberlemelisiniz. Ezberlemeyi geniş bir zamana yaymalı ve günlük düzenli olarak ezber çalışması yapmalısınız. Ezber yaparken bazı hususlara dikkat etmelisiniz. Kalıcı bir öğrenme için ezberlerinizi sağlam temellere oturtmalı ve ezberlenen kelimeleri mümkün olduğunca kullanmalısınız.

İngilizce Kelime Ezberleme

İngilizce Kelime Ezberleme  Şu hususlara dikkat etmelisiniz:

  • Ezber çalışmasını 1 gün yapıp 3 gün ara vermeniz doğru değildir. Her gün az da olsa mutlaka kelime ezberle melisiniz. Ezber çalışmasını rutine bağlamalı hayatınızın bir parçası haline gelmelidir.
  • Ezberlediğiniz kelimeleri mutlaka günlük hayatta kullanamaya özen gösterin. Unutmayın kullanılmayan her bilgi unutulmaya mahkumdur.
  • Ezberi sistematik bir şekilde yapmalısınız. Bir gün sadece renkleri ezberlediyseniz ikinci gün mutfak aletlerini ezberle melisiniz. Karışık kelime ezberlemek sizi yorar. Alakasız kelime ezberlemek ezberin kalıcılık ilkesine aykırıdır. Bu yüzden mutlaka bir biri ile ilişkili kelimeleri bir arada ezberlemeye çalışın.
  • İngilizce kelime ezberlerken mutlaka kelimelerin ikinci anlamlarını da öğrenmeye çalışın. Kelimeler arasındaki bağlantıyı anlamaya çalışın.
  • İngilizce kelime ezberlemek için sağlam kaynakları tercih edin. Yanlış öğrenmeleri düzeltmek sonradan çok zordur. Bu yüzden kelimenin doğru söylenişini öğrenin.
  • Kelime ezberlemenin en kolay yollarından birisi o kelimeyi birçok kez yazmaktır. Bu yüzden okullarda yeni öğretilen kelimeleri öğretmenler en az 5-10 defa deftere yazmalarını söyler. Bu anlamda mutlaka yeni öğrenilen kelimeler yazılarak hafızaya alınmaya çalışılmalıdır.
  • Kelimeyi ezberlerken söyleniş ve telaffuzuna dikkat etmelisiniz. İngilizce yazılışı ve okunuşu farklıdır. Bu yüzden ezberlerken ve hafızaya alırken yazılışını almalısınız.
  • Kelime ezberlemek için o günün kelimelerini dolabınıza veya görebileceğiniz noktalara aşabilirsiz. Böylece görsel hafızanız aktif hale geçerek kelimeyi hafızanıza daha kolay yerleştirebilirsiniz.
  • İngilizce kelime ezberleme konusunda sizi tetikleyecek sizin gibi İngilizce öğrenmeye hevesli kişilerle etkileşime girin. Böylece İngilizce öğrenme konusunda birbirinizi tetiklemiş olursunuz.

İngilizce Kelime Ezberleme  düzenli çalışma ile sağlanabilir.

Bu gönderiyi paylaş