Blog

İngilizce Hikaye – The Donkey & The Dog

A Short Story :

The Donkey and The Dog

This Short Story The Donkey and The Dog is quite interesting to all the people. Enjoy reading this story.

A washer man had a donkey and a dog. Both the donkey and the dog helped his master in many ways. One night, few thieves broke in the house of that washer man. The dog heard them and started barking. The washer man got up and so did the neighbors. “What is that? A dog. Let us run,” said the thieves. They feared some dangerous consequences. By that time many people gathered in the street. They tried to run away but they were caught by the people.

The washer man said, “I am glad I had this dog in my house. I am sure the thieves would have looted me if my dog had not barked.” The washer man was highly proud of the dog. Every one too praised the dog.

From that day, the donkey started thinking, “The master thinks that the dog is a more useful animal than me.” The donkey decided he will show his master, the washer man, that he too could be useful just like the dog. Few days passed. One night, it so happened, two thieves again entered the washer man’s house. The thieves became aware of the animals, present in that house. “We should be careful, friend! I have heard that a dog guards this house,” one thief said to the other.

As the thieves peeped in, they saw the dog sitting just outside the main door. “It seems the dog is quite alert,” said one thief.

“It is better to leave this house alone. We had better go at once,” the other thief said and the two thieves fled. But unknown to the thieves, the donkey was watching all this. He thought, “It is a good opportunity for me to show my master that I too can be useful to him. The thieves have run away. If I start shouting, the master will think that I have driven the thieves away and out of this house.” And the foolish donkey started braying loudly.

When the washer man heard the donkey bray at this odd hour, he got angry. He came out with a stick and thrashed the donkey. “This will teach him not to bray at night,” he screamed. The donkey got all the thrashes in silence. It did not know what was taking place.

Just then the dog came to the donkey and said, “It is better to do your duties than try to be like me.” The donkey knew that the dog was right.There after both the donkey and the dog remained peaceful.


Eşek ve Köpek

İngilizce Hikaye

Bu Kısa Hikaye Eşek ve Köpek bütün insanlar için oldukça ilginçtir. Bu hikayeyi okumanın tadını çıkar.

Bir yıkayıcı adamın eşeği ve köpeği vardı. Hem eşek hem de köpek ustasına birçok yönden yardım etti. Bir gece, birkaç hırsız o yıkıcı adamın evinde kırıldı. Köpek onları duydu ve havlamaya başladı. Yıkayıcı adam ayağa kalktı ve komşular da yaptı. “O nedir? Bir köpek. Koşalım, “dedi hırsızlar. Tehlikeli sonuçlardan korkuyorlardı. O zamana kadar birçok insan sokakta toplandı. Kaçmaya çalıştılar ama insanlar tarafından yakalandılar.

Yıkayıcı adam,” Buna sevindim evimdeki köpek. Köpeğim havlamazsa hırsızların beni yağmalayacağından eminim. ” Yıkayıcı adam köpekle gurur duyuyordu. Her biri köpeğe de övgüde bulundu.

Eşek, o günden itibaren, “Usta köpeğin benden daha faydalı bir hayvan olduğunu düşünüyor.” Diye düşünmeye başladı. Eşek, efendisine, yıkayıcı adama, kendisinin de köpek gibi yararlı olabileceğini göstermeye karar verdi. günler geçti Bir gece, öyle oldu, iki hırsız yıkayıcı adamın evine tekrar girdi Hırsızlar o evde mevcut olan hayvanların farkındaydı. “Dikkatli olmalıyız, dostum! Bir köpeğin bu evi koruduğunu duydum, “Bir hırsız diğerine söyledi.

Hırsızlar dikizlerken, köpeği ana kapının hemen dışında otururken gördüler. Bir hırsız, “Köpek oldukça uyanık görünüyor” dedi.

 

“Bu evi yalnız bırakmak daha iyi. Bir seferde daha iyi gitmeliydik, “dedi diğer hırsız ve iki hırsız kaçtı. Ancak hırsızlar tarafından bilinmeyen eşek bütün bunları izliyordu.” Efendime benim de yapabileceğimi göstermek benim için iyi bir fırsattı. Ona faydalı olun. Hırsızlar kaçtı. Bağırmaya başlarsam, efendi hırsızları bu evin dışına sürdüğümü düşünecek. ” Ve aptal eşek yüksek sesle utanmaya başladı.

Yıkayıcı adam bu garip saatte eşeğin sesini duyduğunda, sinirlendi. Bir sopayla dışarı çıktı ve eşeği fırlattı. “Bu ona geceleri atanmamayı öğretecek” diye bağırdı. Eşek tüm thrash’leri sessizce aldı. Ne olduğunu bilmiyordu.

Tam o sırada köpek eşeğe geldi ve “Görevini yapmak benim gibi olmaya çalışmaktan daha iyidir” dedi. Eşek köpeğin haklı olduğunu biliyordu. Hem eşek hem de köpek huzurlu kaldıktan sonra.

Bu gönderiyi paylaş