Blog

Yabancı Dilde Yazma Becerilerinizi Geliştirme

“Farklı bir dil, farklı bir yaşam vizyonudur.” – Federico Fellini

Yazma becerilerinizi yabancı bir dilde geliştirmek istiyorsanız, çalışma sürenizi en iyi şekilde değerlendirmenize yardımcı olacak sekiz ipucu:

1. Hatalara Öğrenme Olanakları Olarak Bakın

Yabancı dilde yazmak kolay değildir. Hata yapmanız kaçınılmazdır ve hatta bazılarının oldukça utanç verici olmasına neden olabilir.

Bu ne zaman başıma gelirse, onu yanıltmaya çalışıyorum. Kendime, anadilimde yazarken hala ara sıra hatalar yaptığımı da hatırlatıyorum. (Sizinkinde de yazdığınızdan eminim.) Doğal olarak, yabancı bir dilde yazarken daha da fazla hata yapacağız.

Ancak hatalarınızın sizi cesaret kırmasına ve sözlerinizi kağıda dökmekten korkutmanıza izin vermeyin. Bunun yerine, onlara olumlu bakın ve bunları bir öğrenme fırsatı olarak kullanın.

Hatalar, daha fazla uygulamaya ihtiyaç duyduğunuz alanları belirlemenize yardımcı olur. Gelecekte tekrar aynı hatayı yapmaktan kaçınmak için yazdığınızın neden yanlış olduğunu anladığınızdan emin olun .

2. Yazınızı Düzenlemek İçin Dilbilgisi ve Yazım Denetleyicisi Kullanın

1. ipucu aklıma geldiğinde, hala ilk taslağı yazarken hatalarımın çoğunu yakalayabilmem için gramer ve yazım denetleyicisi kullanmayı seviyorum. Bu sayede yazımla ilgili anında geri bildirim alıyorum, böylece hatalar beynime gömülmeyecek.

İngilizce yazıyorsanız dilbilgisi mükemmel bir seçimdir.

3. Yazarken Yabancı Dilde Düşünün

İspanyolca, İtalyanca veya Fransızca yazarken düşüncelerimi doğrudan İngilizce’ye çevirmeye çalıştığımda en fazla hatayı yaptığımı anlıyorum.

Bundan kaçınmamın bir yolu, kendime bolca zaman vermek ve yabancı bir dilde yazarken acele etmemek. İspanyolca (İngilizce yerine) düşünmek ve sonra bu düşünceleri sayfa üzerinde işlem yapmak biraz daha uzun sürüyor, ancak yaptığım zaman çok daha az hata yapıyorum.

İngilizce’den çevirmeye ihtiyacım olduğunda , ana dilinizden bir cümle yazıp, çalıştığınız yabancı dile nasıl çevrileceğini görebileceğiniz fantastik bir web sitesi olan Linguee’yi kullanmak istiyorum (yedi farklı dilde mevcut) duujjil).Linguee | Almanca, Fransızca, İspanyolca ve daha fazla
İngilizce Sözlük ve Çeviri Sözlük İnsan çevirmenlerinden 1.000.000.000 örnek cümle ile arama yapın. Diller…www.linguee.com

Google Çeviri bu durumda bazen de yardımcı olabilir.

4. Avid Okuyucu Olun

Yabancı dilde yaygın olarak okumak, kelime bilginizi geliştirmenin, yazma becerilerinizi güçlendirmenin ve dilin dilbilgisini almanın en iyi yollarından biridir. Okuduğum her dilde, elimden geldiği her şeyi okumaya çalışıyorum: romanlar, gazete yazıları, şiir, çizgi romanlar, kullanım kılavuzları ve liste devam ediyor.

Sesli kitapları dinlemek burada sayılmaz. Noktalama işaretlerini, yazım kurallarını ve yazarın stilistiklerini görebilmeniz için bir fiziksel kitap veya bir e-Kitap okumak istiyorsunuz.

Yazmak istediğiniz yazı türlerini veya kitapları okumak özellikle önemlidir. Bu, söz konusu yazıya özgü kelime ve stilleri öğrenmenize yardımcı olacaktır. Örneğin, bir kendi kendine yardım makalesi, genellikle bir üniversite profesörü için yazacağınız bir denemeden daha fazla konuşma stiline sahiptir.

Yabancı bir dilde okuduğumda, deyimleri de not etmek isterim. Bunlar, genellikle anlamıyla alınmayan ve genellikle sadece dili güçlü bir şekilde kavrayanlar tarafından anlaşılan ifadelerdir. Örneğin, İtalyancada birisine şans dilemek istiyorsanız, “ Bocca al lupo’da ” diyebilirsiniz (kelimenin tam anlamıyla bu ifade “kurtun ağzında” anlamına gelir).

Deyimler, yazınızı renklendirmenin ve anadili gibi görünmenizi sağlamanın harika bir yoludur.

5. Kendi Phrasebook’unuzu Yaratın

4. maddede önerdiğim gibi deyimler toplamaya başlarsanız, bunları kendi kişiselleştirilmiş konuşma defterinize kaydetmenizi tavsiye ederim. Bu phrasebook bir Google dokümanı veya Evernote’taki bir not kadar basit olabilir .

Öğrendiğiniz kelimeleri temel alarak bölümlere ayırabilirsiniz.

Mesela kitap incelemeleri yazmayı seviyorum. Öğrendiğim her yabancı dilde, bir hikaye hakkında konuşurken ihtiyaç duyduğum kelimeleri öğrenmeyi bir noktaya getiriyorum. İspanyolca için bu, la trama (arsa), está ambientada en Barcelona (Barselona’da bulunur), trata de un mago (bir sihirbaz hakkında) gibi kelimeler ve ifadelerdir .

Bu kelimeleri ve kelime öbeklerini “kitap incelemeleri” altındaki kitapçıkta düzenlerim. Bir dahaki sefere bir kitap incelemesi yazmak istediğimde, parmak uçlarımda kullanmak için doğru terimleri kullanıyorum. Sonunda, onlar da hafızaya kendini adadı.

6. Dilbilgisini İnceleyin

Yabancı dil öğrenmeye ilk başladığımda, gramer üzerine fazla takıntı yapmamaya çalışıyorum. Arkadaşıma gününün nasıl geçtiğini sorarken bir fiil subjunctive formunu kullanmam gerekip gerekmediğinden endişelenirsem, büyük olasılıkla sadece dil bağlı kalırım .

Konuşma sırasında küçük gramer hatalarını yapmak genellikle bir sorun değil. Aslında, bir dilin konuşulan versiyonu genellikle yazılı olandan tamamen farklıdır.

Bununla birlikte, İspanyolca gibi bir dilde yazarken ve sübjektif olanı kullanmanız gerekmiyorsa, yerel bir konuşmacı olmamanız ölü bir hediye olabilir. Hatta eğitimsiz olarak bile karşılaşabilirsiniz (kısa mesaj yazmıyorsanız).

Bir dilin gramerini kavramanızı güçlendirmek için, gramer çalışma kitabında çalışmanızı tavsiye ederim ( McGraw Hill’den Practice Makes Perfect çalışma kitabı serisiyle başlamak istiyorum . Birçok farklı dil için çalışma kitapları var.)

7. Stille Yazmayı Öğrenin

Nasıl iyi yazılacağını öğrenmek gramerin ustalaşması ve yazım çalışmaları için yazım ve prova okuması ile bitmez.

Ayrıca, çalışmanızı nasıl özetleyeceğinizi, güçlü tanıtımlar ve sonuçlar hazırlamanızı, basit ama çekici bir şekilde yazmanızı ve daha birçok şeyi bilmeniz gerekir. Ben bu yazıya stile sahip diyorum .

Nasıl yazıldığını öğrenmek için zanaat kitapları yazmayı ve yazı üzerine makaleler okumanızı öneririm. Örneğin, en çok satan yazar Kurt Vonnegut’un en sevdiğim yazım önerileri:

8. Bir Yerli Konuşmacıdan Yazınızı Düzenlemesini İsteyin

Ana dilimde veya yabancı bir dilde yazsam bile, hemen hemen her zaman bir arkadaşımdan veya bir aile üyesinden çalışmamı prova etmesini rica ediyorum. JK Rowling gibi en ünlü yazarların bile kitaplarını hatalar için inceleyen editörleri var.

Bu nedenle, elbette, yabancı bir dilde yazarken bir editöre sahip olmak daha da önemlidir. Bir konuşmacının ne kadar gelişmiş olursanız olun, sadece anadili olanların kulaklarının bağlandığı dilde çoğu kez incelikler vardır.

Size “Bu cümle doğru gelmiyor” diyecekler. Bunun yerine bu şekilde yazın. ”Size neden bahsettiğini bildiklerine güvenmekle ilgili neden ayrıntılı bir açıklama yapamayabilirler.

Pratik yapmanın birçok yolu var. İşte iki fikir:

1. Bir blog başlatın.

Her hafta pratik yapmak için kendinizi motive etmenin harika bir yolu. İspanyolca yazılarımı paylaşabileceğim bir yer olarak bir WordPress blogu oluşturdum. Orta pozisyonda çalışmak pratik yapmak için mükemmel bir yol olacaktır.

Genellikle bir parça (genellikle bir kitap veya film incelemesi) yazarım, bir arkadaşımdan düzenlemesini isterim (veya Lang-8 hakkında geri bildirim ararım), önerilen düzeltmeleri yapar ve ardından bloguma gönderirim.

2. Paragrafları çevirin.

Anadilinizde, hakkında yazmak istediğiniz konular hakkında kitaplar veya makaleler arayın. Sonra birkaç paragrafı okuduğunuz yabancı dile çevirmeyi deneyin.

Sen kullanabilirsiniz Linguee veya Google Translate ya da yalnızca Google (örneğin, arama yapabilirsiniz: Nasıl “x” dilinde “x” denir?) Çeviriye nasıl emin değiliz ifadeler bakmak için. Bu yeni kelimeleri öğrenmenize yardımcı olacaktır. Ne yazacağınız dan emin olmadığınız günlerde özellikle yararlıdır.

Bu gönderiyi paylaş