Blog

Yabancı Dilde Şarkı Nasıl Yazarsın?

Yeni insanlarla tanışmayı seviyorum ama isimleri hatırlamadaki en kötüyüm.

Her sabah onu görsem ve on defadan fazla sorduğum halde yan komşumun adını bile bilmiyorum…

Geçenlerde bu partide “Leyla” adında bir kızla tanıştım. Kendimi kafamda Eric Clapton’ın şarkısını söylerken buldum. Bu, o gece kendisinin dışındaki o kişinin adını unutmamı sağladı.

Hedef dilinizdeki yeni kelimeleri neden hatırlayamadığınızı hiç merak ettiniz ama yirmi yıl önceki çocukluk şarkısının sözlerini hala hatırlıyor musunuz? Pek çok nedenden dolayı şarkıları hatırlamak daha kolay .

Anadilinizde çocukken anadilinizi öğrenmenize yardımcı olacak şarkılar olduğundan eminim .

Müziğin gücünü dil öğrenimindeki avantajınız için nasıl kullanabilirsiniz? Hedef dilinizde bir şarkı öğrenin. İşte bunun nasıl yapılacağı.

Hedef Dilinizde Sevdiğiniz Bir Şarkıyı Seçin
Hoşunuza giden bir şarkı seçmek çok önemlidir – ideal olarak bir pop şarkısı.

Niye ya? Aksi takdirde bıkmak ve motivasyon kaybetmek riskini alırsınız. Popüler bir şarkı seçmek de faydalıdır çünkü çevrimiçi olarak video ve çeviri bulmak daha kolay olacaktır. Ayrıca, daha çok sevdiğimiz şarkıları hatırlıyoruz çünkü bunlar daha sık dinlediğimiz şarkılar!

Bir şarkıyı nasıl bulursun? Hedef dilinizi konuşan ülkedeki en iyi grafiklere göz atın: “En iyi listeler [ülke]”. Daha da iyisi, aramayı hedef dilinize yazın. Veya hedef dilinizi konuşan bir arkadaşınız varsa, onlara sorun. Çok sayıda görünüme sahip olduğundan ve popüler olduğundan emin olmak için YouTube’u kontrol edin (nedenini göreceksiniz!).

Kendinize meydan okumak istiyorsanız, hızlı bir rap şarkısı seçin . Daha çok acemi iseniz, basit bir şarkı seçin.

Mesela, eğer İngilizce öğreniyorsanız, en zor şarkı tipi Eminem rap şarkısı, daha kolay olanları ise Ben E. King’in “Stand By Me. Hedef dilinizde basit bir şarkı bulamıyorsanız, bir arkadaşınıza sormaktan çekinmeyin ve 3 Ay Facebook topluluğunda Fluent’a bile sormayın .

Tekrarla, Tekrarla, Tekrarla!
Hayal etmeye başlayana kadar tekrarlanan şarkıyı dinleyin. Tamam, belki bu biraz fazla, ama gerçekten, çok fazla pozlamaya ihtiyacın var.

Dinlediğin 50. kez hiçbir şey öğrenemediğini hissetmiş olsan bile, yanılıyorsun. Bilinçaltınız düşündüğünüzden çok daha fazlasını alır.

“Macarena” mı yoksa “Gangnam Style” şarkısını mı düşünüyorsunuz? Bu şarkıların yüzde kaçını düşünmeden dinleyebiliyorsun? Muhtemelen düşündüğünden daha fazla.

Bu şarkıyı dinlemek için zaman bulmak zor olmamalı. Spor salonunda, yolda araba kullanırken dinleyin ya da alarm saatiniz olarak ayarlayın.

İnsanlar şarkıları adreslerden, adlardan veya tanımlardan daha çok hatırlar . Niye ya? Şarkılar, ritmi ve kafiyeli yüzünden kafamıza takılıyor. Ayrıca şarkıları hatırlamak daha kolaydır çünkü tekrarlamak çok zevklidir . Çoğu insan en sevdikleri şarkıları tekrar tekrar dinlemeyi sever. Buna karşılık, aynı sözlük tanımını tekrar tekrar okuyorsanız çabucak sıkılırsınız.

Bu aşamada, kendinizi gün boyunca melodiyi mırıldanırken yakalamaya hazır olduğunuzu biliyorsunuzdur.

Sözleri Elle Yazma
Şarkıyı birkaç kez dinledikten ve hoşunuza karar verdikten sonra, sözleri elle kopyalayın. El ile yazmak eski okul ve verimsiz görünebilir, ancak çalışmalar el ile not almanın ne yazdığınızı hatırlamanıza yardımcı olduğunu göstermektedir.

Şarkı Sözlerinin Çevirisi
Kimya dersinde öğrendiğin bu rastgele bilimsel terimleri nasıl heceleyeceğini hatırlamanın neden her meraktan? Çünkü bilmediğin bir şeyi hatırlamak zor. Ne de olsa, ne anlama geldiğini bilmiyorsanız, neden hatırlamayı umursuyorsunuz?

Bu aynı sebepten dolayı Kweasibea (Gana) Le Van Theo (Vietnam) veya Menachem (İsrail) gibi yabancı isimleri hatırlamakta zorlanıyor.

Şarkı sözlerini şarkınıza çevirmek, anlam kazandırır ve hatırlanmasını kolaylaştırır. Ayrıca, hedef dilinizde iken bazı yararlı kelimeler edineceksiniz!

Ekstra mili kullanmak istiyorsanız, bir sözlük kullanmadan önce, şarkı sözlerinin özetini yazmaya çalışın. Bu şarkı ne hakkında? Bir hikaye anlatıyor mu? Sözleri kendi kelimelerinize koymak, daha iyi hatırlamanıza yardımcı olacaktır. Doğru, sizin için zaten çevrilmiş bir sürüm bulabilirsin, ancak çeviriyi kendin yapmak kelimeleri daha etkili bir şekilde öğrenmene yardımcı olacaktır. Unutma, içine koyduğun şeyi çıkar. Bu yüzden kısa yoldan kesmek sadece sana zarar verir.

Bir Seferde Şarkının Bir Kısmını Ezberleyin
Artık şarkıyı çevirdiğinize göre, sözleri ezberlemeye başlamanın zamanı geldi.

Çıldırmadan bunu nasıl yapıyorsun? Küçük parçalara ayırın.

Tek seferde tüm şarkıyı ezberlemeye çalışmayın. Bunun yerine, bir defada birkaç satır ezberleyin. En kolay kısmı, belki de koro, köprü veya en akılda kalıcı çizgilerle başlayın.

Bu zaman alır, ama endişelenmeyin, bir kere öğrendiğinizde, yıllarca hafızanızda kalacaktır.

Şarkılar genellikle aşağıdaki şekilde veya benzer bir şekilde biçimlendirilir:

Ayet 1
Koro
Ayet 2
Koro
Köprü
Koro
Outro
Çoğu şarkı benzer biçimde olacaktır. Bazıları sadece iki ayet ve korodan oluşan daha basit olabilir.

Nereden başlayacağınızı kesinlikle bilmiyorsanız, koro ile başlayın. Sonra geri dönün ve şarkının kalanını sırayla ezberleyin.

Bunun tam zamanlı bir iş olmadığını ve profesyonel bir müzisyen olmadığını varsayarsak, şarkının her bölümüne en az bir hafta geçirmenizi tavsiye ederim. Bu, koroda bir hafta, köprüde bir hafta ve her ayette bir hafta anlamına gelir. Bu çok fazla iş gibi gelebilir, ancak günde on dakikadan fazla zaman alınması pek mümkün değildir. Küçük ve sık sık anahtardır!

Bu işlemi kolaylaştırmak için kullanabileceğiniz bir kaç saldırıya göz atalım…

Memory Hack 1: Şarkı Sözleri Size Gelsin
Sözleri ezberlemek, dil öğreniminde şarkıları kullanırken muhtemelen en zor adımdır.

Ancak sözlerin size gelmesine izin vererek kendiniz için daha kolay hale getirebilirsiniz. Bunun için en sevdiğim strateji, şarkı sözlerini yazmak ve onları banyomun duvarına yapıştırmak. Her tuvalete gittiğimde onlara bakmak zorunda kalıyorum.

Başka bir hack sözlerin bir fotoğrafını çekmek ve bunu telefonunuzun kilit ekranı olarak kaydetmektir. Günde kaç kez telefonunuza bakıyorsunuz? Telefonumu kabul etmek istediğimden daha fazla kontrol ettiğimi biliyorum!

bir şarkı öğren
Bunlar beni nihayet ezberlemem için bir aydan fazla süren Vietnam şarkısının sözleri. Ayrıca, telefonumun Vietnamca olduğunu fark edeceksiniz!

Hafıza Hack 2: Hatırlama
Sözleri öğrenirken, kağıda bakmayın ve gördüklerinizi ezberlemeye çalışın. Bunun yerine, hatırlama alıştırması yapın.

“Bekle, aynı şey değil mi?”

Yazdığınız şarkı sözlerine bakmadan şarkıyı söylemeye çalışarak hatırlama alıştırması yapın. Bu hatırlıyor. Bunu pratik yapmanın başka bir yolu da sözleri yazmaya çalışmaktır.

Memory Hack 3: Tabela Oluştur
Bir başka hatıra hilesi, şarkı çizgilerini tabelasını kullanarak birbirine bağlamak. Bunu yapmamın en iyi yolu, her satırdaki ilk veya son sözcüğü hatırlamak ve onları bir hikayeye bağlamaktır .

Örneğin, bir satır “ağaç” ile bitiyor ve bir sonraki satır “kız” ile başlıyorsa. “Ağaç” ve “Kız” kelimelerini çizgiler arasında işaretler olarak kullanabilirsiniz. Bunu hatırlamak için, bir ağaçta oturan bir kızın aklına bir resim oluşturun. “Ağaç” için şarkı sözü söylediğinde, kızın bu görüntüsünü hatırlatacaksınız ve bu bir sonraki satırı hatırlamanıza yardımcı olacaktır.

Bir şarkı seçin!
Şarkınızı ezberledikten sonra pratik yapma zamanı geldi. Bunu yapmanın harika bir yolu, YouTube’un şarkının karaoke sürümleri için arayabilmesi. Bu yararlıdır, çünkü melodiyi kendiniz söylerken sözleri okuyabilirsiniz. Yüksek sesle çalışın, sadece komşuları uyandırmamaya çalışın!

Bu sizin için çok kolaysa, şarkının sözleri olmayan araçsal bir versiyonunu bulmak olan bir sonraki adıma geçin. Bu sizi sözleri hatırlamaya zorlar!

Birçok hata yapın
Ben ilk başladığımda gerçekleştiren canlı müzik, ben bunun için benden nefret ediyorum pisliği sözleri ve herkese gittiğini endişeli. İki yıldan fazla süren performanstan sonra, popüler bir şarkıdan bile olsa, şarkı sözlerini mahvettiğim de kimsenin umursamadığını veya fark etmediğini fark ettim.

Bunu bile yapmıyorsun, bu yüzden hata yapmaktan korkma. Ne yapabildiğini söyle ve bazı parçalar için anlamsız şarkı söylersen sorun değil. Bununla eğlenin!

Yeni Sözlüğünüzü Yeniden Ziyaret Edin
Şarkıyı öğrendikten ve iyi söyleyebildikten sonra geri dönün ve çevirinizi tekrar ziyaret edin. Hangi yeni kelimeleri öğrendin? Bir arkadaşınızın veya öğretmeninizin en pratik kelimeleri söylemeniz yararlı olabilir

Kaç kelime öğrendiğine şaşıracaksın! Dahası, bu kelimelerle ilgili telaffuzunuz son birkaç haftadır ağzınızı alıştırdığınızdan itibaren belli olacak.

Yeni arkadaşlar edinmek için şarkınızı kullanın
20’den fazla ülkeye seyahat deneyimlerime, seyahat ettiğim bir ülkeden biriyle tanıştığımda bazı heyecan seviyeleri olduğunu fark ettim.

Seviye bir : Onlara kendi ülkemde bulunduğumu ve mutlu olduklarını ve gülümsemelerini söylüyorum. Yemek, gidecek yerler vb. Hakkında konuşuruz.

İkinci seviye : Ana dillerinde kısa bir selamlama veya cümle diyorum, gülüyorlar ve hemen etkileniyorlar. Bu, neden dili konuştuğum hakkında konuşmaya ve genellikle açılmalarına neden oluyor.

Seviye üç : Bir ya da iki seviyenin üstünde, TV şovu ya da film gibi kültürel bir referanstan bahsediyorum. Neredeyse her zaman etkilenirler ve birileri kendi kültürlerini takdir ettikleri için mutlu olurlar.

Dördüncü seviye : Kendi dilinde bir şarkı söyle . Bu anında aklını başından alır ve hemen bir bağlantı kurarım. Bunu yaptıktan bir kez sonra, on dakika toplantıdan sonra yabancının evlerinde akşam yemeğine davet edildim.

Sonuç: Hedef Dilinizde Şarkı Söylemenin Yararları
Her şey söylendiğinde ve yapıldığında, hedef dilinizde bir şarkı öğrenmek, telaffuzunuzu geliştirecek, hafızanızı artıracak ve kelime haznenize yeni kelimeler ekleyecektir.

En iyi kısım? Şimdi yabancı bir dilde Şarkı söyleyebilirsiniz. Ne kadar zor!?

Hedef dilindeki en sevdiğin şarkı hangisi? Yorumlarda bize bildirin.

Ve son olarak … Yeni bir dil öğrenmenin en iyi yollarından biri podcast’lerdir.

Bu gönderiyi paylaş


Secured By miniOrange