Blog

İngilizceyi Akıcı Bir Şekilde Konuşmak

İngilizceyi Akıcı Bir Şekilde Konuşmak : 10 Yerli gibi İngilizce konuşmak için Basit İpuçları

1. İngilizcenin Tuhaf Bir Dil Olduğunu Kabul Edin
Bazen İngilizce gramerindeki kalıpları bulabilirsiniz , ancak diğer zamanlarda İngilizce hiç mantıklı gelmiyor. Örneğin, niçin okunur (şimdiki zaman, telaffuz edilmiş “saz”) ve niçin okunur (geçmiş zaman, “kırmızı” olarak telaffuz edilir) aynı şekilde yazılır ancak farklı şekilde telaffuz edilir ? Ya da “fareler” “fare” nın çoğul halidir , ancak “evler” “evin” çoğuludur.

Ne yazık ki, ingilizce kuralları olduğu kadar çok istisna vardır . Her şeyin bir sebebini bulmaya çalışırsanız, düzgün bir şekilde İngilizce konuşmayı öğrenmeye sıkışmak kolaydır.

Bazen İngilizce tuhaf ve açıklanamaz, bu yüzden yapılacak en iyi şey tuhaf istisnaları ezberlemek ve devam etmek.

2. İngilizce konuşmanın derin sonuna dalın
Haftada bir saat bir saat İngilizce öğrenmek, gerçek bir ilerleme kaydetmek için genellikle yeterli değildir. İngilizcenizi hızla geliştirmenin en iyi yolu, her gün pratik yapmak için en az birkaç dakika harcamaktır .

Her çalıştığınızda mümkün olduğunca kendinizi bırakın ve İngilizce’de sizin için çok zor olabileceğini düşündüğünüz şeyleri dinlemek, okumak ve hatta söylemek için kendinize sorun. İngilizceyi akıcı bir şekilde konuşmak istiyorsanız, bunu günlük yaşamınızın önemli bir parçası haline getirmeniz gerekir .

3. Öğrenci Olmayı Durdurun
Doğru tutum başarısızlıkla başarı arasındaki farkı yaratabilir. Birisi olarak kendinizi düşünmeyi bırak öğrenme İngilizce ve biri olarak kendinizi düşünmeye başlamak konuşur İngilizce . Küçük bir değişiklik, ancak daha kendinden emin hissetmenizi sağlayacak ve daha önceden bildiğiniz İngilizceyi kullanmanıza yardımcı olacaktır.

Bu ayrıca İngilizce düşünmeye başlamanız gerektiği anlamına gelir . Örneğin, “elma” kelimesini İngilizce olarak söylemek istiyorsanız, şu anda muhtemelen ana dilinizde sözcüğü düşünün ve ardından İngilizce’deki doğru kelimeyi düşünmeye çalışın. Bunun yerine, bir elmanın resmini hayal etmeye çalışın ve sonra İngilizce kelimesini “elma” olarak düşünün.

Konuşmaları zihinsel olarak çevirmeyi bıraktığınızda, İngilizce konuşarak akıcılık olur.

4. Cevabın Soruda Olduğunu Unutmayın
İngilizceyi Akıcı Bir Şekilde Konuşmak için biri size İngilizce olarak bir soru sorduğunda dikkatlice dinleyin; her seferinde mükemmel cevaplarsınız. İngilizce sorular aynalar gibidir:

O yaptı mı…? → Evet, yapar .

Yapabilir mi…? → Evet, yapabilir .

Bu mu…? → Evet öyle .

Birisi size bir soru sorarsa ve nasıl cevap vereceğinizden emin değilseniz, soruda kullanılan kelimeleri düşünerek başlayın. Kişi, cevabınızı vermeniz için gereken kelimelerin çoğunu zaten söyledi!

Sadece İngilizce dilbilgisini ezberlemek yerine, onun gibi kalıpları aramaya başlayın . Hile yapmanın ve doğru kelimeleri hatırlamayı kolaylaştırmanın bir çok basit yolu var.

5. Konuşulan İngilizceyi Dinlemek
Çoğu öğrenci anadili İngilizce olan bir konuşmacıyı dinlediğinde, tüm kelimelerin ne anlama geldiğini anlamaya odaklanır. Bu kesinlikle önemlidir, ancak dinlemekten öğrenebileceğiniz çok şey var . Sadece kelimelerin ne anlama geldiğini değil, aynı zamanda kişinin ne söylediğini de dinlemeyi deneyin. Kişinin hangi cümleleri bir cümle içinde birbirine bağladığını veya “sen” yerine “ya” derken dikkat edin. Bir dahaki sefere konuşurken bu detayları hatırlamaya çalışın ve İngilizceniz daha doğal olmaya başlayacaktır.

Söylemesi yapmaktan kolay, değil mi? Anadili İngilizce olanları dinlerken, konuşulan her bir kelimeyi anlamak zor olabilir. Bilmediğiniz, çok hızlı konuştuğunuz veya güçlü bir aksanınız varsa birçok kelime kullanabilirler.

Dikkatli ve aktif dinleme pratiği yapmanın harika bir yolu FluentU’yu kullanmaya başlamaktır. FluentU’nun gerçek dünya İngilizce videoları büyük bir koleksiyonuna sahiptir , böylece insanların her gün kullandığı konuşma İngilizcesini duyabilirsiniz.

Bir kez oradaysanız, nasıl öğreneceğiniz tamamen size bağlıdır. Yüzlerce harika videoya göz atarken , kişisel öğrenme deneyiminize en uygun olanları seçme özgürlüğüne sahip olacaksınız .

Bu otantik İngilizceyi ne kadar çok dinlerseniz, o kadar doğal olarak İngilizce konuşmayı anlayacaksınız.

FluentU, İngilizce videoları izlemeyi gerçekten de kolaylaştırıyor. Nasıl? İnteraktif başlıklar var. Başka bir deyişle, bir resim, tanım ve kullanışlı örnekler görmek için herhangi bir kelimeye dokunabilirsiniz.

En havalı kısım? FluentU, öğrendiğin kelimeleri biliyor. Size örnekler ve videolar önermek için kelime bilginizi kullanır. Gerçekten kişisel bir deneyime sahipsin.

Öğrendiğiniz tüm kelimeleri bile kaydedebilir ve ilerlemenizi takip edebilirsiniz. Bu videolarla pratik yapmaya devam edin; anadili İngilizce’yi anlama ve konuşma becerinizde büyük bir iyileşme göreceksiniz.

Web sitesinde FluentU’yu bilgisayarınızla veya tabletinizde kullanmaya başlayın veya FluentU uygulamasını iTunes veya Google Play mağazalarından indirin.

6. Kullan veya Kaybet
İngilizce dilinde bir ifade var: “Kullan ya da kaybet”. Bu, temelde bir yetenek yapmazsanız, onu unutabileceğiniz anlamına gelir. Bu fikir, yeni İngilizce kelimeleri hatırlamanıza yardımcı olmak için kullanılabilir .

Yeni bir kelimeyi hatırlamanın en iyi yolu, onu hemen kullanmak, böylece hafızanızda kalacaktır. Yeni bir kelime öğrendiğinizde, gelecek hafta boyunca birkaç kez cümlelerde söylemeye çalışın ve asla unutmayacaksınız.

7. İfadeleri Öğrenin ve Öğrenin
Akıcı bir şekilde İngilizce konuşmak için, düşüncelerinizi, duygularınızı ve düşüncelerinizi ifade edebilmek demektir. Amacınız İngilizce’yi tam cümle ile konuşabilmek, peki neden tam cümle ile öğrenmiyorsunuz ? Sadece kelime ve fiiller yerine tüm cümleleri okursanız İngilizce’nin günlük yaşamınızda daha yararlı olduğunu göreceksiniz.

Ana dilinizde sıkça kullandığınız ifadeleri düşünerek başlayın ve ardından bunları İngilizce olarak nasıl söyleyeceğinizi öğrenin.

8. Dilbilgisini Fazla Çalışmayın
İngilizceyi Akıcı Bir Şekilde Konuşmak için bir dili öğrenmenin anahtarı, ders çalışmak ve pratik yapmak arasında bir denge kurmaktır. Akıcı İngilizce konuşma, mükemmel İngilizce gramerini bilmekle aynı şey değildir; anadili İngilizce olanları bile gramer hataları yapar! Akıcılık iletişim kurabilmekla ilgilidir.

Bu nedenle, bazen gramer ders kitabını bir kenara koymak önemlidir, böylece dışarı çıkıp gerçek dünyada bu yazma, okuma, dinleme ve konuşma becerilerini pratik edebilirsiniz.

9. Hata Yapmaktan Korkmayın
Bazen bütün bu kuralları ve kelimeleri basit bir cümleye koymak zor olabilir. Yanlış bir şey söyleme korkusuyla konuşmanı engellemene izin verme .

Bir hata yaptığını düşünüyorsan bile, yine de konuşmaya devam et. Çoğu zaman insanlar, bir hata yapsanız bile, ne söylemeye çalıştığınızı anlar. Artı, ne kadar çok konuşursanız, o kadar kolaylaşır ve doğru kelimeler o kadar çabuk akla gelir.

10. Herkesten İngilizce Nasıl Öğrenilir Odaklanın
İngilizce’yi sadece ders kitaplarından ve öğretmenlerden öğrenmek zorunda değilsiniz – İngilizce bilen herkes pratik yapmanıza yardımcı olabilir.

Birisi size, ana dilinizde bir şeyi nasıl telaffuz edeceğinizi sorsa, nasıl hissedeceğinizi düşünün. Kızar mısın? Yok hayır! Muhtemelen yardım etmekten mutluluk duyarız, tıpkı İngilizce konuşanların çoğunun İngilizce öğrenmeyi öğrenmenize yardımcı olmaktan mutluluk duyduğu gibi.

Herhangi bir İngilizce konuşanı biliyorsanız, arkadaş ya da iş arkadaşı olsun, pratik yapma ve onlardan öğrenme fırsatından yararlanın. Ayrıca edebilir bir online İngilizce dil değişimini deneyin yerden anadili ile sohbet etmek!

İngilizce Akıcılığına Ulaşmak Hedefiniz de mi?

İngilizceyi Akıcı Bir Şekilde Konuşmak sizin hedefiniz ise, yalnız değilsiniz. Dünyadaki milyonlarca dil öğrencisinin, ikinci bir dili kendi ana dilleriymiş gibi konuşma isteği vardır.

‘Akıcılık’ kelimesini duyduğumda, hızlı ve kusursuz bir şekilde konuşabileceğiniz ‘kusursuzluk’ duygusu var. Bu biraz ironik çünkü doğal konuşmacılar bile hata yapıyor, zaman ayırıp belirli kelimeleri unutuyorlar.

Bu nedenle İngilizceyi Akıcı Bir Şekilde Konuşmak hedefi, ben de dahil olmak üzere çoğu öğrenci için bulanık, net olmayan bir amaçtır.

İyi derecede İngilizce konuşma sırası sizde

Web sitemizde paylaştığımız her bir tavsiye , bir yetişkin olarak kendi başıma bir dil öğrenen kendi kişisel deneyimimden geliyor . Tıpkı sizin gibi dil öğrenenlerin, aynı problemlerle mücadele eden binlerce öğrenciye ders verdikten sonra akıcı olma yolunda karşılaştıkları ortak mücadeleleri biliyorum.

İngilizce yi en hızlı ve kolay şekilde öğrenmek için bilgi alınız. 0507 245 93 57

İngilizce seviyenizi ücretsiz öğrenmek için ingilizce seviye testi

Bu gönderiyi paylaş