Blog

İngilizce Seviye Tespiti

İngilizce Seviye Belirleme

Öncelikle eğitim hayatımızın neredeyse her evresinde İngilizce eğitim alıyoruz. Bu süre 12 yıla tekabül ediyor. Peki, o hâlde neden yıllarca bu eğitimi almamıza rağmen bir türlü İngilizceyi öğrenemiyoruz. Çözümü bulmamız için ilk olarak sorunun kaynağına inmemiz gerekir. İlk olarak öğrencilerin veya İngilizce öğrenmeye çalışan kişinin en iyi nasıl öğrendiği saptanmalıdır. Sonrasında hâlihazırda bulunan İngilizce bilgi seviyesini tespit etmek gerekir. Bunun için İngilizce seviye testi var. Bu testler sizin veya karşınızdakinin İngilizce bilgi seviyesini ortaya koyacaktır ve ona göre bir yol izlemenizi sağlayacaktır. O hâlde bu testlere biraz değinelim ve sizleri bu konu da bilgilendirelim.

İngilizce Seviye Testi Nedir?

Genellikle eğitim kurumlarında öğrencilerin İngilizce seviyelerini, bilgi birikimlerini, eksik veya hatalarını saptamak için yapılan bir testtir. Bu sınavlar her kurumda farklı yöntemlerle yapılır. Örneğin bazı kurumlar Quiz yaparken bazı kurumlar yazılı test aracılığıyla yapar. İngilizce seviye testi sadece eğitim kurumlarında yapılmıyor bu testleri siz kendinize de yapabilirsiniz. İngilizce de biraz bilgi birikiminizin olması hiç bilmemenizden daha kötüdür. Çünkü hiçbir şey bilmiyorsunuz ve yolun en başından başlayabilirsiniz. Oysa biraz bilginiz varsa ve neyi bildiğinizi bilmiyorsanız bir süre yol gittikten sonra kaybolmuş insanlar gibi olursunuz. Belirli bir yol gittiniz ama ne kadar gittiniz yolun sonuna ne kadar var bilmiyorsunuz hâliyle olduğunuz yerde kalıp yardım bekliyorsunuz. İşte İngilizce seviye testleri size beklediğiniz yardımı sunacaktır. Kendinize gramer ve kelimeler karışık olarak bir test hazırlayabilir veya bir kaynaktan bulabilirsiniz bu şekilde İngilizce seviyenizi ve eksiklerinizi göreceksinizdir.

İngilizce Seviye Testleri Nasıl Seçilmeli

İngilizce seviyenizi ölçmek için yaptığınız testleri dikkatli bir şekilde seçmelisiniz. İlk karşınıza çıkan testi yapmanız büyük bir hata olacaktır. Seviyenizi belirlemek isterken kendinizi İngilizceden soğutabilir, hevesinizi kırabilir veya motivasyonunuzu düşürebilirsiniz. Şöyle ki İngilizce seviye testleri farklı seviyelerde farklı özelliklerdedir. Siz seviyenizi bilmediğiniz için başlangıç seviyesi testlerden başlamalısınız ve 90’nın altında bir puan alana kadar seviyenizi arttırarak testlere devam etmelisiniz. Bu yöntemle yapabildiğinizi görerek daha büyük hevesle ve daha istekli bir şekilde testleri çözeceksiniz. Aynı zamanda bu şekilde seviyenizi de anlayabilirsiniz. Aksi takdir de bilmeden ileri seviye bir İngilizce testi yaparsanız ve çok düşük puan alırsanız motivasyonunuz düşecek, kendinize olan güveniniz kırılacaktır. İngilizcem zaten çok kötü öğrenemem de diyerek pes edebilirsiniz bu büyük bir hatadır. İngilizce seviye testleri genellikle gramer (dil bilgisi) ve kelime bilgisi olarak iki farklı şekilde karşınıza çıkacaktır. Bu iki farklı testleri başlangıç seviyesinden başlayarak ayrı ayrı yapmanızda fayda var. Çünkü grameriniz A1 seviyesindeyken kelime hazineniz çok geniş VE B1 seviyesinde olabilir. Veya tam tersi bir durum gibi. Sizin için zaman kaybı olmaması açısından bu iki konu için ayrı ayrı testler yapmanızı öneririz.

Online İngilizce Seviye Testleri

Testin ne olduğunu öğrendik şimdide nasıl yapabileceğimizi öğrenelim. Birçok kaynaktan veya kitaplardan bulabilirsiniz. Fakat elinizde kitap veya kaynak yoksa internetten faydalanabilirsiniz. İnternetten birçok site de online İngilizce seviye testi yapabilirsiniz. Okuyorsanız kaçıncı sınıf olduğunuzu yazıp normal de olmanız gereken İngilizce seviyesine göre testler çıkacaktır karşınızda. Online İngilizce seviye testi çözülürken en güzel tarafı hem çok fazla test seçeneği sunması hem de istediğiniz seviye de testleri sunmasıdır. Örneğin B1 seviyesinde İngilizceniz olduğunu düşünüyorsunuz fakat bir süredir İngilizceye ara verdiğiniz için şuan ki seviyenizi bilmiyorsunuz. İnternette B1 seviyesi İngilizce testi yazarsanız karşınızda birçok test çıkacaktır. Üstelik bazı siteler direk test yaparak seviyenizi onlarda belirleyebiliyor. Online İngilizce seviye testlerinin bir başka güzel yanları ise size zaman ve maliyet açısından dostunuz olmasıdır. İstediğiniz zaman internetten birçok teste ulaşabilirsiniz veya yarım mı kaldır tekrar devam edebilirsiniz. Birçok ücretsiz İngilizce seviye testi yapan siteler var. Hiçbir ücret ödemeden maliyetsiz bir şekilde bunlara erişebilirsiniz. Kâğıt israfından da kaçınmış olursunuz.

İngilizce Seviye Testi Sınavı

Teknolojinin bu kadar ilerlediği bir dönemde İngilizce seviye testi sınavı yapmak için elbette ki internetten yararlanacağız. Google’nin arama motoruna İngilizce seviye testi yap yazarak birçok siteye ulaşabilirsiniz. Ücretli veya ücretsiz sitelerden sınav yapmak sizin tercihinize kalmıştır. Hatta İngilizce kursuna kayıt yaptıracağım fakat seviyemi bilmiyorum hangi seviye için kayıt yaptırmalıyım diyorsanız. İnternette online kurslar kayıt yaptırırsanız size seviye belirleme testleri de yapacaklardır. Hem evinizden konforlu bir şekilde eğitim alabileceksiniz hem de seviyenizi sıkıntıya girmeden öğreneceksiniz.

Bu gönderiyi paylaş