Blog

İngilizce öğrenmenin en kolay yolu

İngilizceyi akıcı olmaya yönlendiren basit tavsiyeler

İngilizcenizi geliştirmek için yapabileceğiniz öneriler(belirli bir sırada değil)

Hata yapmaktan korkma. Kendine güvenmek. İnsanlar hatalarınızı ancak yaptığınızı duyduklarında düzeltebilirler.

Kendinizi pasif bir şekilde öğrenebileceğiniz İngilizce konuşulan bir ortama koyun. Öğrenmenin en iyi yolu konuşmadır.

Her gün pratik yap. Kendine bir çalışma planı yap. Haftada ne kadar zaman harcayacağınıza ve buna bağlı kalacağınıza karar verin. Bir rutin oluştur.

Ailenize ve arkadaşlarınıza çalışma planınızdan bahsedin. Sizi çalışmaya çalışmaya zorlamalarını sağlayın ve ayrıca sizi engellemelerine izin vermeyin.

4 temel beceriyi uygulayın: okuma, yazma, konuşma ve dinleme. İyileşmek için hepsinin üzerinde çalışılması gerekiyor.

Öğrendiğiniz yeni kelimelerden bir not defteri tutun. Bunları cümleler halinde kullanın ve konuşurken en az 3 kez söylemeye çalışın.

kolay İngilizce kursu sitesinin  ücretsiz İngilizce bölümünü en az günde bir kez  ziyaret edin ve bir ders alın. 

Listeleri ezberlemek bir test için kelime dağarcığını öğrenmenin en yaygın yollarından biridir. Bu sadece kısa süreli eğitim için iyi bir alıştırmadır, çünkü genellikle bir test için öğrendiğiniz bilgileri elinizde tutmazsınız.

Vücut saatini kullan. Sabah insanı değilseniz öğleden sonra çalışın.

Bu sözcüğü kendi başına kullanmak yerine örnek bir cümleyi hatırlamaya çalışırsanız kelimeleri daha kolay bulacaksınız.

Teste girmeyi planla. Bir şey için çalışmanız gerektiğinde daha çok çalıştığınızı göreceksiniz.

Bunu söyleyerek sadece sınava girmek için ders çalışmamak daha iyidir. Büyük resmi düşün. İyi derecede İngilizce bilen varsa ne yapabilirsiniz? Hayatınızın kalitesi nasıl gelişecek?

Kendine uzun vadeli bir amaç ver. Ona doğru çalışmaya odaklanın.

Kendinize kısa vadeli hedefler verin ve her birini başardığınızda kendinizi ödüllendirin.

Zorunlu olduğun için değil, öğrenmek istediğin bir atmosfer yarat. Öğrenirken daha fazla öğreneceksin, çünkü istiyorsun.

Sizin için en iyi olanı bilin. Geçmişte sizin için hangi yöntemlerin başarılı olduğunu düşünün ve bunlara bağlı kalın.

Nasıl öğrendiğini çöz. Ezberleyerek, okuyarak, konuşarak, özetleyerek veya diğer yöntemleri kullanarak olabilir. En iyi nasıl çalıştığınızı öğrenin. Kendiniz veya bir grupla sessiz bir yerde olabilir.

Yardım almak! Eğer bir şey anlamıyorsanız birine sormalısınız. Öğretmeninizden, sınıf arkadaşlarınızdan veya arkadaşlarınızdan yardım isteyin.

Gözden geçirmek! Gözden geçirmek! Gözden geçirmek! Geçmişte çalıştığınız şeyleri gözden geçirmek için zaman ayırdığınızdan emin olun.

Bir seferde 30 dakikadan fazla kendi başınıza çalışmak iyi bir fikir değildir. Düzenli aralar verin, biraz temiz hava alın ve bacaklarınızı gerin.

Bir seviyeye geçmek için bu kadar acele etmeyin. Şu an bulunduğunuz seviyeye konsantre olun.

TV yerine DVD izleyin. İlk kez kaçırmış olabileceğiniz bilgileri yakalamak için tekrar izleyebileceğiniz bir şeyi kullanmak daha iyidir.

Yalnızca TV izlemek yalnızca ilk kez doğru bir şeyler duyma şansını verir. Bu, üst düzey öğrenciler için daha iyidir. Anadili İngilizce olanlarla konuşmak için harika bir pratik olabilir, bu yüzden onlardan kendilerini tekrar etmelerini istemenize gerek yok!

Kademeli okuyucuları okuyun. Bu kitaplar özellikle sizin seviyeniz için yazılmıştır. Bütün bir romanı oku. Bunu yapabilirsin! Daha sonra kendinizi harika hissedeceksiniz.

Çocuk kitapları daha kolay kelimeler içerir ve derecelendirilmiş okuyucular için iyi bir alternatiftir.

Gazeteler pasif yapılar bulmak için iyi bir yerdir. Bir makaleyi okuyun ve edilgen cümleleri bulabilecek misiniz bir bakın.

Önce genel anlamını okuyun. Her kelimeyi anlamak için endişelenmeyin, daha sonra geri dönün ve yeni kelimeler arayın.

Bir cümlede anlamadığınız bir kelime için, etrafındaki diğer kelimelere bakın. Sana bir ipucu verecekler. Bağlamdan anlamı tahmin etmeye çalışın.

Kök kelimeleri öğrenin. Kelimelerin anlamını tahmin etmenize yardımcı olurlar. Örneğin: scrib = yazma, min = küçük

Yeni bir kelime öğrendiğinde, diğer tüm biçimlerini düşün: Güzel (sıfat), güzellik (isim), güzel (zarf).

Ne zaman istersen İngilizceyi kullan. Bu kadar basit!

Kendi dilinden İngilizceye çevirme. Akıcılığınızı artırmak için İngilizce düşünün. Kendinizle konuşun… ama otobüste değil, aksi takdirde insanlar deli olduğunuzu düşünecek!

Bir kitaptan İngilizce öğrenemezsiniz. Araba sürmek gibi, sadece bunu yaparak öğrenebilirsiniz.

Dilbilgisini öğrenmenin en doğal yolu konuşmadır.

İngilizce bir günlük ya da dergi tutun. Günde birkaç cümle yazarak başlayın ve ardından daha fazla yazma alışkanlığı edinin.

Evinizde İngilizce radyo var. Aktif olarak dinlemeseniz bile, kulaklarınızı çalıştıracaksınız.

Aynaya karşı ingilizce CD’leri. Bir CD ile birlikte yüksek sesle okuyun. Yine, bu tonlama, telaffuz ve ritim için harika.

Kimse kendi sesini duymaktan hoşlanmaz, ama cesur olun ve deneyin! Sesinizi kaydedin ve telaffuzunuzu ve tonunuzu dinleyin. Sorunlu alanlarınızı tanımlamanıza yardımcı olacaktır.

Yardımcı öğretmenine dersini kaydedebildiğini sor. Bu inceleme için harika bir yoldur. Ayrıca öğretmenlerinizi konuşma hızı ve tonlama dinleyebilirsiniz.

İngilizce düşünmeye devam etmenize yardımcı olacağından bir İngilizce / İngilizce sözlük kullanın.

İngilizce / İngilizce bir sözlük korkutucu görünüyorsa, seviyenizdeki İngilizce öğrencileri için öğrencinin sözlükleri vardır.

Sözlüğüne fazla güvenme. Sözlüğün bir asıl öğretmenin değil bir yardım olmalı. Sözlüğünüz için doğrudan gitmek yerine kelimelerin anlamını tahmin etmeye çalışın.

Pes etme! Pozitif kal! Bazen yeterince hızlı öğrenmediğini hissedersin. Herkes böyle hissediyor, endişelenme. Sonunda oraya gideceksin.

Tadını çıkar! Eğlenirken daha fazla şey öğreniriz!

Konuşurken gerginleşirseniz, bir şey söylemeden önce iki derin nefes alın. Kendinizi rahat hissettiğinizde daha iyi konuşacaksınız.

Geçmişte kullandığınız ders kitaplarına ve CD’lere bakarak kendinizi motive edin. Şimdi size ne kadar kolay göründüklerine şaşıracaksınız! Tebrikler, seviyen artıyor!

İngilizce öğrenmeye başlamak için hiçbir zaman çok genç ya da çok büyüksünüz. Öğrenmemek için bahane verme. Ne için bekliyorsun?

Erteleme, başarılı olmanızı engelleyebilir. Ertelemeyi durdurmak için, ertelemenin çalışmaktan kaçınmak mı yoksa kötü alışkanlığınız mı olduğunu anlamanız önemlidir.

İstediğiniz sonuçları henüz almadıysanız, bunun nedeni dillerde kötü olmanız değil, kendi özel öğrenme yönteminizi henüz bulamadığınız içindir.

Aksanını mükemmelleştirmek için endişelenme. Aksanınızı korumak kültürel kimliğinizin önemli bir parçasıdır. Anadili İngilizce konuşanlar, aksanıyla konuşulan İngilizce’yi dinlemekten zevk alır.

İngiliz, Amerikan, Güney Afrika ve diğerleri: Birçok İngilizce türü vardır. Bunların hiçbiri yanlış ya da önemli değil. İngilizce İngilizcedir.

Bunun yerine, Amerikan İngilizcesi ve İngiliz İngilizcesi arasındaki farkların farkında olun ve sözcüklerinizi buna göre kullanın. Örneğin: Asansör (ABD) / Asansör (İngiliz).

Geçiş kartlarını yanınızda taşıyın. Bunlar yeni kelimeler yazabileceğiniz küçük kartlardır. Ne zaman bir boş vaktin varsa onları dışarı çekip bakabilirsin.

Post-it notlarını kullanın ve bunları evinizin çevresine yapıştırın. Bunları etiketlemek için kullanabilirsiniz. Evcil köpeğinize bir tane sokun!

Cümle fiillerini (iki kelime fiil) görmezden gelemezsiniz, İngilizce’de yüzlerce kişi var ve yaygın olarak kullanılıyorlar. Anlamlarına ne kadar odaklanırsanız, yenilerinin anlamını o kadar çok tahmin edebilirsiniz. Onların modellerini tanımaya başlayacaksınız.

Sezgini kullan. Bağırsak duygunuzla gidin, ilk tahmininizin doğru tahminin ne sıklıkta olduğunu görünce şaşıracaksınız. Daha önce de söylediğimiz gibi, kendine güven.

Düşüncelerini topla. Ne söyleyeceğinizi düşünmek için bir saniyenizi ayırın. Dil bilgisini biliyorsun ama belki konuştuğunda doğru kullanmıyorsun.

İngilizce konuşmaya başlayacak kişi olun. Konuşmaları ilerletmeye ve dinleme sözcükleri kullanmaya çalışın (‘gerçekten?’ / ‘Devam et…’ / ‘sonra ne oldu?’) Başkalarının sizinle konuşmasını beklemeyin. Gir içeri!

Tartışma. Gruptaki konuları tartışın. Her insan bir bakış açısı seçmeli (aynı fikirde olmasanız bile) ve grup içinde tartışmalıdır. Nişan aldığına emin ol. Aktif olarak dinlemeyi öğrenin. Aktif dinleme sınıfta yardımcı olacak ve grup çalışması oturumlarından daha fazla yararlanmanıza ve daha fazla katkıda bulunmanıza yardımcı olacaktır. Konuşan kişiye odaklanın. Kıpır kıpır kılmayın veya başkaları veya olaylardan rahatsız olma. Kulaklarınız ve gözlerinizle konuşmacıya konsantre olun. Konuşmacının daha fazla duymak için yaptığı hareketleri takip edin. Başkalarının düşüncelerini anlama çabası içinde söylediklerini tekrar etmene yardımcı olabilir.

Sadece İngilizce kelimeleri öğrenmek yeterli değil. Bir papağan ingilizce kelimeleri öğretebilirsiniz ama bu ingilizce konuşabileceği anlamına gelmez! Hala gramer bilgisine sahip olmanız gerekiyor.

Fiil zamanları, İngilizce konuşanlar tarafından eylemlerin zamanlaması hakkında konuşmak için kullanılır. Aynı ifadeleri kendi dilinizde olmayabilir. Bu zamanları ve ne zaman kullanacağınızı bilmeniz önemlidir.

İngilizcede birçok düzensiz fiil vardır. Kendini üzerinde delmelisin.

Aynen böyle devam! İngilizce konuşmakta bir mola verirseniz, seviyenizin azaldığını ve tüm sıkı çalışmanızın boşa gittiğini göreceksiniz.

Kötü bir test sonucu ertelemeyin. Bazen öğrenciler İngilizce sınavını geçme yeteneğine sahiptir, ancak İngilizce konuşanlar ile iyi iletişim kuramazlar. İngilizce’yi özgürce konuşabiliyorsanız, kendinle gurur duymalısın.

En iyisini denediğin sürece, başardığını unutma!

Bir arkadaşınızla İngilizce öğrenin. Pratik yapabileceğiniz birisine sahip olacaksınız ve birbirinizi çalışmak için motive edebilirsiniz.

Seviyemiz yüksek olduğunda iyileştirmenin daha uzun sürdüğünü unutmayın. Genellikle en hızlı ilerleme biz yeni başlayanlar için yapılır. Artık aniden öğrenmediğinizi düşünmeyin, bu sadece daha az dikkat çeken bir ilerlemedir.

İngilizceninki bu duruma uygun olduğundan emin olun. Arkadaşlarınızla argo kullanmak sorun değil, bir iş toplantısında değil. Hangi durumda öğrendiğiniz kelimeleri ve cümleleri kullanmaya karar verin.

Ders kitabı İngilizce, genellikle konuşma biçimimizden farklıdır. Gündelik ‘argo’ filmlerini izlemek için.

Deyimler ezberlemek zor olabilir, ancak kullanımı çok eğlenceli ve İngilizcenizi daha renkli hale getirecekler.

Konuşurken genellikle kelimeleri birbirine bağlarız, böylece iki kelime aynı ses çıkarır. Basitçe söylemek gerekirse, ünsüz bir sesle biten kelimeleri sesli bir harfle başlayan (ünsüz> sesli) ile ilişkilendiririz. Bir sesli harfle biten kelimeleri, sesli bir harfle (sesli> sesli) başlayan kelimelere bağlarız. Dinleme ve telaffuzunuzu geliştirmek için bunları uygulayın.

İnternetten yararlanın. Öğrenmenize yardımcı olacak kaynaklarla dolu:

Kendine nitelikli bir öğretmen bul. Kim yanlış şeyler öğrenmek ister?

Hiç kimse İngilizce dilini öğrenemez. Denemek için endişelenmenize gerek yok. Öğrenmenin faydalı bir kısayolu, İngilizce’de aynı telaffuzu fakat farklı bir imla ve anlamı içeren çok sayıda kelimemizin olmasıdır. Örneğin, ‘buraya gelin’, ‘kuşları duyabiliyorum’ ile aynı telaffuza sahiptir. Farklı anlamları bilerek kelime oluşturmayı daha kolay bulabilirsiniz.

Basit bir İngilizce seviyesine sahip olduğunuzda, aynı şeyi söyleyebileceğiniz farklı yolları keşfedin. Bu İngilizceyi dinleyici için daha ilginç kılıyor ve sizin için çok zor olmamalı çünkü zaten temelleri biliyorsunuz. Örneğin, İngilizce’de ‘Güle güle’ olarak kaç yol söyleyebiliriz?

İngilizce kursunuz dayken sınıfınıza hazırlıklı olun. Ödevini en kısa sürede yap ve zamanında teslim et. Dersten birkaç dakika önce notlarınızı ve son dersinizi gözden geçirin. Bunu yapmak hafızanızı tazeleyecek ve ders için ısınacaksınız.

Sınıfta dikkati dağılma. Derse odaklan, pencereden dışarı bakma. Geç kalma, dersin başlamasından birkaç dakika önce gel. Sizinle İngilizce konuşamayacak insanların yanına oturmayın. Telefonunu kapat. Organize olun, ders kitabı, defter ve kalem almayı unutmayın.

Sessiz çalışma için rahat, huzurlu bir yer bulun. % 100 odaklanabileceğiz bir yere ihtiyacınız var.

Bu gönderiyi paylaş