Blog

İngilizce Konuşma Probleminizi Geliştirmenin 6 Yolu

İngilizce konuşma problemlerini çözmeyi yalın olarak düşündün mü? Tahmin etmiyorum. Fakat gerçekte sürekli problemleri çözüyoruz. Ve ne kadar iyiyse, hayatımız o kadar kolay olur.

Sorunlar birçok şekil ve biçimde ortaya çıkar. Sıradan, gündelik problemler olabilir:

– Akşam yemeğinde ne yiyelim? 
– Hangi rotada işe gidersiniz? 
– veya daha büyük daha karmaşık problemler olabilir; 
– Programın arkasında çalışan bir projeyi nasıl düzeltebilirim? 
– Tutkulu olmayan bir işten gerçekten tutkulu olduğunuz bir kariyere nasıl geçilir?

İngilizce konuşma problemlerini çözmek için en az bir sorunla karşı karşıya kalacaksınız. Ancak sorunların sadece seçenek olduğunu anlayınca kolaylaşıyor. Onlarla ilgili bir karar vermek zorunda kalmaktan başka ‘korkutucu’ bir şey yok.

Hangi meslekte olursanız olun, nerede oturuyorsunuz, kimler eşiniz, kaç arkadaşınız var; İngilizce konuşma problemlerini çözme yeteneğinize göre yargılanacaksınız.  İngilizce konuşma problemleri ile ilgilenen herkes için güçlüklere eşittir. Ve insanlar zorluklardan hoşlanmazlar. Böylece ne kadar çok problem çözebilirseniz, o kadar az güçlük çekersiniz, daha mutlu insanlar sizinle. Herkes kazanır.

Peki İngilizce konuşma problemlerini çözme becerilerinizi geliştirmek için ne yapabilirsiniz?

1. Çözüme odaklanın – sorun değil
Sinirbilimciler , soruna odaklanırsanız beyninizin çözüm bulamadığını kanıtladılar. Bunun nedeni, soruna odaklandığınızda, beyindeki olumsuz duyguları aktive eden “olumsuzluğu” etkili bir şekilde beslemenizdir. Bu duygular potansiyel çözümleri engeller. ‘Sorunu görmezden gelmelisin’ demiyorum – bunun yerine sakin olmaya çalış. Öncelikle sorunu onaylamanıza yardımcı olur ve sonra odağınızı, “neyin yanlış gittiğini” ve “neyin yanlış olduğunu” sormak yerine, “cevap” ın ne olabileceği konusunda sabit tutmaya devam ettiğiniz çözüm odaklı bir zihniyete taşıyın.

2. Açık fikirli olun
‘TÜM OLASI ÇÖZÜMLERİNİ’ deneyin ve eğlendirin – ilk başta saçma görünse bile. Potansiyel çözümleri tetikleyebilecek yaratıcı düşünceyi geliştirmek için açık fikirli olmanız önemlidir. Kurumsal reklamcılık endüstrisindeki 10 yıldan itibaren size ‘Hiçbir fikrin kötü bir fikir olmadığı’ şeklinde davul edilir ve bu beyin fırtınası ve diğer problem çözme tekniklerinde yaratıcı düşünceye yardımcı olur. Ne yaparsanız yapın – ‘diğer aptal çözümler’ ile geldiğiniz için kendinizi alay etme, çünkü genellikle daha uygulanabilir diğer çözümleri tetikleyen çılgın fikirler.

3. Sorunları tarafsız
olarak görüntüleyin Sorunları ‘korkutucu’ şeyler olarak görmemeye çalışın! Düşünürseniz sorun nedir? Bu gerçekten şu anki durumunuzla ilgili geri bildirim. Tüm sorun size bir şeyin şu anda çalışmadığını ve çevresinde yeni bir yol bulmanız gerektiğini söylemektir. Bu yüzden sorunlara tarafsız bir şekilde yaklaşın – herhangi bir yargılama olmadan. Eğer ‘problem’ etiketine kapılırsanız, bu olumsuz düşünceler almanızı tetikleyebilir ve olası çözümlerin ortaya çıkmasını engelleyebilir!

4. Yalın olarak düşünün Yalın
düşünerek düşüncelerinizin ‘yönünü’ değiştirin. “Daha derin bir kazma yaparak farklı bir yerde bir delik kazamazsınız” demesine dikkat edin. Yaklaşımınızı değiştirmeye çalışın ve olaylara yeni bir şekilde bakın. Hedefinizi ters çevirmeyi ve karşıt kutup olan bir çözüm aramayı deneyebilirsiniz! Aptal hissetse bile, taze ve benzersiz bir yaklaşım genellikle taze bir çözümü teşvik eder.

5. Olasılık yaratan dili kullanın
Düşüncelerinizi ‘eğer…’ ve ‘hayal ederseniz’ gibi ifadelerle yönlendirin. Bu terimler beyinlerimizi yaratıcı düşünmek ve çözümleri teşvik etmek için açar. ‘Sanmıyorum…’ veya ‘Bu doğru değil ama…’ gibi kapalı, olumsuz dillerden kaçının.

6. İşleri basitleştirin
İnsan olarak, işleri olması gerekenden daha karmaşık hale getirme eğilimindeyiz! Sorunu genelleştirerek basitleştirmeyi deneyin. Tüm ayrıntıları kaldırın ve temel konulara geri dönün. Gerçekten kolay ve anlaşılır bir çözüm aramayı deneyin – sonuçlara şaşırabilirsiniz! Ve hepimiz biliyoruz ki, bunun en üretken olan basit şeyler.

Bu gönderiyi paylaş