Blog

IELTS Sınavını Nasıl Geçerim?

IELTS sınavını yüksek puanla geçmenize yardımcı olmak için ipuçları

ielts sınavı

Bir IELTS Okuma Belgesine ilk baktığınızda göz korkutucu bir deneyim olabilir; okunacak çok fazla metin var ve (zaman zaman) çok teknik kelime hazinesi ve dahil olabilecek jargon panik ataklara neden olabilir. Bu kadar geniş bir konu yelpazesi için ihtiyacınız olan kelime miktarını çalışmak ve korumak için tırmanmak için bir dağ gibi görünebilir. Bir kütüphanenin tamamını okumak gibi gözükebilir, ancak yalnızca bu denenmiş ve test edilmiş yöntemlere bir göz atın ve daha kolay uyumalısınız.

Bu kadar metinle nasıl başa çıkabilirim?

Güzel bir soru ama yapmanız gereken sorulara odaklanmak ve cevaplamak için okumak. Alıştırma yapar ve soruları yanıtlamak için okumanız gereken metne odaklanmanız için kendinizi eğitebilirsiniz. Tüm metni hemen okumayı denemeyin, ilk önce sorulara bakın.

Başlıktan yardım alın

Herhangi bir şey yapmadan önce başlığı okuyun; Size derhal makalenin ne olacağı hakkında bir fikir verecektir. Başlık bir soru ise, aşağıdaki makale cevap verecektir ve ana odak noktası bu olacaktır. Başlık bir soru değilse, onu bir başa çevirin. Ayrıca alt başlıklar da olabilir ve bunlar size daha fazla bilgi verecektir. Bunu yapmak size başka bir kelime okumadan önce neleri okuyacağınız konusunda bir fikir verecektir.

Yapı hakkında düşünmek

Okuma kâğıdındaki metinler kompozisyon yazarken kullanacağınız yapı ile yazılacaktır. Metin içinde yer alan problemler / çözümler, avantajlar / dezavantajlar ile giriş yapabilecek ve sonuç çıkaracaklardır. İlk paragrafa ve son paragrafa bakmak, metni anlamanıza yardımcı olacaktır.

Size yardımcı olmak için Anahtar Kelimeleri kullanın

Anahtar kelimeleri belirlemek esastır. Şimdi konuyla ilgili bir fikre sahip olmalısınız, bu nedenle asıl odak noktanız, soruları cevaplamanız için gereken bilgi türü olacaktır. Örneğin, eğer ‘değil’ ifadesinde negatif arayacaklarsa, ‘az’ veya ‘tümü’ gibi miktar göstergeleri soruya cevap vermede önemli olacak ve ‘zaten’ gibi zaman referansları size bir ipucu verecektir. cevabın bir gelecek mi yoksa geçmiş bir olay mı olacağı. Bu kelimeleri önemsiz olarak reddedebilirsiniz, ancak soruları cevaplamanız için gereken bilgileri edinmenize yardımcı olurlar.

Eş anlamlıları kullan

Paralel kelimelerin metne ve sorulara yerleştirilmesi gerçekten önemlidir. Çalışmalarınız sırasında harika bir eşanlamlı koleksiyon oluşturduğunuzdan emin olun. Her yeni bir kelime öğrendiğinizde eş anlamlı bulmak, kelime haznenizi artıracak ve sizi okuma kağıdına hazırlayacaktır.

Doğru, Yanlış mı Verilmedi mi?

‘Verilmedi’ seçeneği, bu soruları çoğu öğrenci için zorlaştırır. İfadeyi bir soruya çevirmek, metnin soruyu cevaplayıp yanıtlamadığı, çelişen veya aslında soru ile ilgili herhangi bir bilgi vermediğine karar vermenize yardımcı olacaktır. İfade uygun isimler içeriyorsa, kişilerin isimleri veya yer isimleri gibi, bu metnin ilgili bölümünü daha kolay belirlemenize yardımcı olacaktır.

IELTS hazırlık hakkında destek almak için lütfen arayınız. 0507 245 93 57

Bu gönderiyi paylaş