Blog

IELTS Sınavları İçin Püf Noktalar

Hiç kimse sınavları sevmez. İnsanları gergin ve rahatsız ediyorlar. Öğrencilerin güvenlerini baltalar ve onları strese sokarlar. En aşırı durumlarda insanlar basitçe panikliyor ve açıkça düşünme yeteneğini kaybediyorlar.

IELTS farklı değil ve çoğu insan için sorun. Bunlarla nasıl başa çıkacağınızı bilmiyorsanız, IELTS’in korkutucu olabilecek birçok kısmı var. İnsanlar bilinmeyenden korkuyor ve çözüm, IELTS sınavının tüm “korkutucu” yönlerini tanımak. Sürpriz unsurunu IELTS’den çıkarın, bu korkular kaybolacak.

İşte insanların IELTS hakkında en çok korktukları 5 şey:

1. Dinleme modülündeki cevapları kaçırırsam ne olur?

Bu konsantrasyon kaybetme korkusu. Herhangi bir IELTS adayına Dinleme modülünde neyin korktuğunu sorun ve şunu söyleyecekler: “ Cevapları kaçırmaktan korkuyorum. Korkarım kaydı izleyemem ”.

Bu korkuyu ortadan kaldırmak için tek bir çözüm var – pratik. Pratik yapmak güven yaratır ve bir veya iki soruyu kaçırmış olsanız bile nasıl kurtarılacağını öğretir; nasıl ilerleyeceğinizi ve gerisini halledeceğinizi. Uygulama, zayıf yönlerinizi, hangi görevlerin sizin için en zor olduğunu ve puanların nerede kaybolduğunu gösterir. Bu görevlere daha fazla dikkat etmek değerli puanları koruyacak ve toplam bant puanını yükseltecektir.

2. Ya yeterli zamanım yoksa?

Okuma ve Yazma bölümlerinde en sık karşılaşılan korku zamanında bitirilmemektir. Bu korkuyla baş etmenin en iyi yolu zamanın kontrolünü ele almak ve dikkatle yönetmek. Öğrencilere çeşitli bölümler verilir ve hiçbir koşulda bir bölümün her zaman yemek yemesine izin vermeyin.

Zaman yönetimi tekniklerinden biri “Böl ve Yönet”. Testin başlangıcındaki zamanı ayırın ve her bölüm üzerinde çalışmaya ne zaman başlayacağınızı yazın. Ne olursa olsun, bu sözleşmeye sadık kal. Cevaplanmamış sorularınız olsa bile, bir sonraki bölüme geçin. Bunu bir hasar kontrol sistemi olarak düşünün – bazı sorular cevapsız olsa bile, soruların çoğunun cevaplanacağını garanti eder.

3. Yazacak bir şeyim yoksa ne olacak?

Bu yazarın bloğundan korkuyor. Birçok öğrenci kompozisyon için bir konu almaktan ve bu konuda söyleyecek hiçbir şeyden korkmaz. Üstesinden gelmenin en kolay yolu, farklı konularda birçok makale okumak ve diğer insanların fikirlerini özümsemek. Gerçek şu ki, IELTS sınav görevlileri bilginin kaynağını umursamıyor; önemli olan bir makalenin yazıldığı yoldur.

4. Ya yanlış bir şey söylersem?

Bu, “uygunsuz” fikirleri ifade etme korkusudur. Birçok insanın düşündüğünün aksine, doğru ya da yanlış fikir yoktur. Öğrenci konu hakkında konuştuğu ve düşüncelerini mantıklı bir şekilde ifade ettiği sürece hiçbir fikir puanlarına zarar veremez.

5. Söyleyecek hiçbir şeyim yoksa ne olacak?

Bu, sınav görevlisi ile etkileşimin korkusudur. Genel olarak, Konuşma modülü çoğu zaman insanları rahatsız eder, çünkü düşünecek çok az zaman vardır veya hiç yoktur. Ya bana bir soru sorarlarsa ve ne söyleyeceğimi bilemezsem, fikrim yok? Bu korkuyu ortadan kaldırmak için insanların güven inşa etmesi gerekir. Birkaç hafta boyunca konuştuğunuz bir konu ile konuşma pratiği yapmak harikalar yaratabilir; Kendi kendinize konuşma yeteneğini kanıtladıktan sonra, bunu denetçiye göstermek çok daha kolay hale gelir.

Bazı öğrenciler kaydedilme konusunda endişeli. Şaşırtıcı bir şekilde, bu prosedürün nedeni, sınavı değil sınavı değerlendirmektir. Öğrencilerin puanlarından memnun olmadıkları ve tekrar değerlendirme talep ettikleri durumlar vardır, bunlar sadece sınavın kaydı varsa yapılabilir.

Sonuç olarak tekrar söyleyeceğim – biz insanlar, bilinmeyenden korkuyoruz ve aşina olduğumuz için rahatız. Mantıksız korkuların başarının önüne geçmesine izin verme.

Bu gönderiyi paylaş