Blog

, Yabancı Dil Nasıl Öğrenilir?

Yabancı Dil Nasıl Öğrenilir?

Her gün dili inceleyin. İnsanlar genellikle “beş yıl” dilini çalıştığını ve hala akıcı olmadıklarını iddia ediyorlar. Ancak beş yıl söylediklerinde, muhtemelen tüm zaman dilimi boyunca haftada sadece birkaç saat çalıştıkları anlamına geliyor. Let Bir şeyi açıklığa olsun – Yeni bir dil öğrenmek istiyorsanız çabucak birkaç hafta veya ay uzayda olduğunu – – Eğer birkaç saat için dil eğitimi için işlemek zorunda gidiyoruz başına gün .

 • Dil öğrenme tekrarlamaya dayanır – hatırlayana kadar beyninize bir şeyleri tekrar tekrar vurmak. Çalışma oturumları arasında çok uzun süre kalırsanız, en son öğrendiklerinizi unutmaya daha meyilli olursunuz ve daha önce öğrendiklerinize geri dönerek değerli çalışma zamanını boşa harcarsınız.
 • Her gün çalışarak bu boşa harcanan zamanı azaltabilirsiniz . Dil öğrenmeye gelince mucizevi bir kestirme yol yoktur – sadece söz vermeniz gerekir.

Her zaman bir sözlük taşıyın. Yanınızda bir sözlük bulundurmak size zaman ve hayal kırıklığı yaşatır, bu yüzden en kısa zamanda birine yatırım yapın!

 • Telefonunuzdaki gerçek, fiziksel bir sözlük veya sözlük uygulaması olabilir – bir kelimeye ihtiyaç duyduğunuzda hızlı bir şekilde danışmanız gerekir.
 • Sözlük taşımak, bir an önce gerekli kelimeyi bulmanızı sağlar. Bu, özellikle anadili ile konuşmakta olduğunuzda ve bir kelimeyi hatırlayamadığınızda konuşma akışını engellemek istemediğiniz zaman önemlidir. Ayrıca, kelimeyi aramak ve bir cümleyle hemen kullanmak, kelimeyi hafızaya vermenize yardımcı olacaktır.
 • Sözlüğü ayrıca gün boyunca rastgele anlarda da inceleyebilirsiniz – bakkal dükkanında sırada beklerken, işte kahve molası verdiğinizde veya trafikte otururken. Bu şekilde günde 20 veya 30 kelime daha öğrenebilirsin!
 • Seçtiğiniz dilde izleyin, dinleyin, okuyun ve yazın. 
 • Kendinizi bir dile batırmak, normalde anadilinizde yapacağınız tüm etkinlikleri, yeni dilinizle yapmaktır – okumak, yazmak veya dinlemek.
  • Muhtemelen yapabileceğiniz en kolay şey, öğrenmeye çalıştığınız dilde televizyon şovları veya filmler izlemektir. Onlara güvenme eğiliminde olacağınız için altyazılardan uzak durmaya çalışın. İşleri kolaylaştırmak için, daha önceden tanıdık olduğunuz şovları veya filmleri izlemeye çalışın – çocukların çizgi filmleri veya dublajlı İngilizce filmlerin sürümleri gibi – bağlamı bilmek, sözcüklerin ve cümlelerin anlamlarını deşifre etmenize yardımcı olacaktır.
  • Ayrıca yeni dilinizde okumaya ve yazmaya çalışmalısınız. Bir gazete veya dergi alın ve günde bir makale okumaya çalışın – sözlüğünüzde anlamadığınız kelimelere bakın. Yeni dilinizde birkaç basit şey yazmayı denemelisiniz – taklit bir kartpostal veya alışveriş listesi olsun.
  • Podcast’leri indirin veya yeni dilinizde radyo istasyonlarını dinleyin. Bu, hareket halindeyken kendinizi dile sokmanın harika bir yoludur. Bu, yalnızca dinlediğiniz anlamada size yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda yaygın kelime ve cümlelerin doğru telaffuzunu duymanıza da olanak sağlar.
  • Tüm elektronik cihazlarınızdaki dil ayarlarınızı değiştirin, böylece İngilizce dilinde zaten bildiğiniz sözcükleri yeni dilde almazsınız.
  • Bu dilde şarkıları dinleyin. Sözleri öğrenmeye çalış, sonra ne anlama geldiklerini kontrol et. Bu şekilde, eğer bir daha duyarsanız, konuşmanın neyle ilgili olduğunu söyleyebilirsiniz.

Seçtiğiniz dilin konuşulduğu bir ülkeyi ziyaret edin. Açıkçası, yeni dilinizin konuşulduğu bir ülkede ziyaret edip biraz zaman geçirirseniz, dil öğrenme becerileriniz için büyük bir destek olacaktır.

 • Kendinizi yerel halkla etkileşime girmeye zorlayın – ister yol tarifleri ister, bir mağazadaki işlemi tamamlayın ya da sadece merhaba deyin – dilin ve konuşmacılarının yeni bir beğenisini kazanın.
 • Sözlü becerilerinizin ne kadar temel olduğu önemli değil, kendinizi konuşmaya zorlayın; kısa bir süre içinde kelime haznenizde, dil bilginizde ve telaffuzunuzda büyük bir gelişme olduğunu fark edeceksiniz.

Eğer sizde yabancı dil öğrenmek isterseniz, İstanbul’da yaşıyorsanız size önereceğim birebir özel ders ile istediğiniz dili 4 ayda öğrenmek isterseniz İngilizce özel ders için 05072459357 numarayı arayınız.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir