Blog

İngilizce ‘Tuvalet’ Demenin Farklı Yolları

Herkesin tuvalete gitmesi gerekir, ancak “tuvalet” için hangi terimin kullanımının doğru olduğunu bilmek zor olabilir. Bu, özellikle yabancı bir ülkedeyken geçerlidir. “Tuvalet” için argo veya gayri resmi kelimeler yaygındır ve öğrenciler hangi kelimelerin kaba hangilerinin olmadığını bilmekte güçlük çekerler.

Tuvalet için kullanılan kelimelerin bazıları kibar veya resmi kabul edilirken, diğerleri kaba ve potansiyel olarak saldırgan . Tuvalet için kullanılan argo terimleri ülkeden ülkeye büyük ölçüde değişebilir. İrlanda veya Birleşik Krallık’ta uygun olan bir terimin Amerika Birleşik Devletleri’nde anlaşılmayabileceğini ve ayrıca Kanada’da kullanılan bir terimin Avustralya’da anlam ifade etmeyebileceğini anlamak önemlidir .

Tuvalet demenin resmi yollarıyla başlayalım… ..

Let’s start with formal ways to say toilet…..

Bathroom (UK, Ireland, US, Australia)

where is the bathroom?

Amerika Birleşik Devletleri’nde ‘tuvalet’ demenin belki de en yaygın yolu ‘Bathroom‘ demektir. Bathroom genellikle içinde küvet bulunan bir odaya atıfta bulunur, ancak Amerikalılar banyoya atıfta bulunduklarında genellikle yalnızca Bathroom ve lavabosu(washbasin) olan bir oda anlamına gelir . İngilizce konuşulan tüm ülkelerde, “tuvalet nerede? ”, Bir tuvalete gösterileceksiniz. “where is the bathroom?

Washroom (US)

‘Washroom’, çoğu İngilizce konuşanın anlayacağı başka bir resmi sözcüktür. Çoğunlukla ABD’de kullanılmaktadır.

Restroom (US)

‘Tuvalet’, Amerika Birleşik Devletleri’nde kullanmak için güvenli bir terimdir ve kimseyi rahatsız etmez. Otoyollarda seyahat ederken, “dinlenme molalarını” bildiren işaretler görünebilir. Bu dinlenme duraklarının tuvaletleri olacak. Bununla birlikte, diğer İngilizce konuşulan ülkelerde, bazı insanların tuvaleti kafasını karıştırabilir ve hatta sizi bir yatak odasına ya da dinlenebileceğiniz başka bir yere yönlendirebilir.

Erkek Odası, Bayanlar Odası, Küçük Erkek Odası “veya” Küçük Kız Odası ” Men’s Room, Ladies’ Room, Little Boys’ Room” or “Little Girls’ Room
(İngiltere, İrlanda, ABD, Avustralya)

Tuvalet isterken ‘ Erkekler Odası’, ‘Bayanlar Odası’ terimlerini kullanmak yaygındır . Bazen anadili İngilizce olanlar ‘Küçük Erkekler Odası’ veya ‘Küçük Kızlar Odası’ terimlerini kullanır, ancak bu terimler genellikle çocukça kabul edilir .

Bayanlar ve Baylar (Ladies and Gents)

(İngiltere, İrlanda, Avustralya)

Bayanlar ve baylar, erkek ve kadın tuvaletleri için ortak bir terimdir. Bunlar tamamen kibar terimler.

The Loo
(İngiltere, İrlanda)

Birleşik Krallık’ta “tuvalet”(The loo), tuvalet için yaygın bir terimdir. ‘Tuvalet’ (The loo) genellikle kullanmak için güvenli bir terimdir ve muhtemelen kimseyi rahatsız etmez .

Lavabo (Lavatory ) İngiltere

‘Tuvalet'(Lavatory), çok resmi durumlarda kullanmak için çok resmi bir kelime arayan insanlar için iyi bir seçenektir . Birleşik Krallık’ta, bazı insanlar tuvaleti (Lavatory) sadece ‘lav’ olarak kısaltacaklar ve yaptıklarında oldukça gayri resmi hale geliyor.

Tuvalet demenin resmi olmayan ve argo yolları

Bog (İngiltere, İrlanda)

‘Bog’, Birleşik Krallık ve İrlanda’daki diğer bir yaygın terimdir. Kaba değildir ancak gayri resmi olarak kabul edilir.

Jacks (İrlanda)

İrlanda’da ‘krikolar’ tuvalete atıfta bulunmanın çok yaygın bir yoludur. Sıradan bir barda bir içki içiyorsanız, kullanmakta sakınca yoktur, ancak lüks bir restorandaysanız kaba kabul edilir.

John (ABD)

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bazı insanlar da ‘John’ terimini kullanacak. Bu oldukça gayri resmi. Bu terimi arkadaşlar arasında kullanmak genellikle uygun olsa da, yanlış zamanda söylenirse insanları rahatsız edebilir.

Dunny

“Dunny” kelimesi Avustralya ve Yeni Zelanda’da tuvalete atıfta bulunmak için kullanılmaktadır.

Bu gönderiyi paylaş